Genel

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

1 Mayıs Geçmişi 

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın 1889’da ki Paris Kongresi’nde “işçilerin ortak bayramı” olarak kabul edilen 1 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işçiler ve emekçiler tarafından coşkuyla kutlanacaktı.

İLK KEZ 1923’te “RESMİ” OLARAK KUTLANDI

Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911’de Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken İstanbul’daki ilk kutlama 1912 yılında gerçekleşti.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle ara verilen 1 Mayıs kutlamaları, uzun bir aradan sonra 1921’de yapıldı. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra partinin Genel Başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazamı ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, Ankara’da 1 Mayıs 1922’de işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 Mayıs 1923’te resmi olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı.

Darbeler ve olağanüstü koşullarla kimi zaman yasaklanan 1 Mayıs, DİSK’in 1976 yılında Taksim’de düzenlediği programla geniş kitlelerce kutlandı.

Bir yıl sonra 1977’de yine Taksim Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında, meydandakilerin üzerine ateş açılması nedeniyle 34 kişi yaşamını yitirdi.

28 YIL SONRA TEKRAR RESMİ TATİL OLDU

Milli Güvenlik Konseyi’nce 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 28 yıl sonra Nisan 2009’da “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan edildi.

Bu kararın ardından 2 yıl boyunca kutlamalar Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, DİSK, Memur-Sen, Hak-İş ve KESK’in yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla Taksim’de ortak yapıldı.

Sonraki dönemde Taksim Meydanı’nda kutlamalara izin verilmemesi nedeniyle bazı işçi ve memur konfederasyonları kutlamalarını Anadolu’daki şehirlere kaydırdı.

DİSK ve KESK ise bu yıla kadar 1 Mayıs kutlamalarını Taksim Meydanı’nda yapılmasını talep etti. İstanbul Valiliği’nin bu yılki kutlamalar için Taksim Meydanı’na izin vermemesi sonrası DİSK ve KESK 1 Mayıs’ı Bakırköy’de kutlama kararı aldı.

İşçinin ve emekçinin bayramı 1 Mayıs’ı Türk-İş Ankara’da, DİSK ve KESK İstanbul’da, Memur-Sen Kütahya’da, Hak-İş Erzurum’da, Türkiye Kamu-Sen ise Eskişehir’de kutlayacak.

1 Mayıs ülkemizde geçtiğimiz yıllar sürecince 70-90 yılları aralarında hep bir komünistlerin eylemi olmuş olup bugün sürecince halkın meydanlarda rahat gezmesine büyük engel olmuştur. 1 Mayısı öne sürerek ülkenin polisine karşı eylem yapan zihniyet gerçekten bu ülkeye hep zarar veren taraftan olmuştur. Günümüzde bile 1 mayısa farklı hazırlanan. eylem havasına giren mahluklar mevcut. Umarız kazasız belasız bir 1 mayısı daha geride bırakırız.

İŞÇİ HAKKI 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurur ki ; İşçinin hakkını alnının teri kurumadan veriniz…

Bizim önderimiz peygamberimiz işçiye önem vermiş, işçinin hakkını alnının teri kurumadan vermemizi temenni etmiştir. Böyle bir hassasiyetle işçinin,emektarın yanında olan peygamberin ümmeti olmaktan şeref duyuyoruz.

Gönül ister ki ülkemizde herkes 1 Mayısı tatil etsin, işçinin hakkı yenmesin, işçinin hakkı alnının teri kurumadan verilsin. Ama ne yazık ki, ülkemizde böyle olmuyor. Çoğu işçi 1 mayısı çalışarak geçiriyor. Memurlar tatil yaparken emektarlar çalışmaya devam ediyor.

Ve son olarak 1 Mayısı adam akıllı kutlanması gerektiğini bir kez daha dile getirelim, saçma sapan eylemlerle geçirmek yerine 1 mayısı işçilerin hakkını hukukunu düşünerek kutlayalım.

İşçinin hakkı yenmesin, işçi ve emek bayramı kutlu olsun ..!

 

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa