Genel

18 Mart Çanakkale Zaferi

 

Hak ile batılın, hilal ile haçın savaşı olan Çanakkale Savaşının bugün 102.  yıl dönümü. (18 Mart 1915) Bundan tam 102 sene önce bu Anadolu topraklarında, 1.ci Dünya savaşı sıralarında 1915-1916 yıllarında süren kanın gövdeyi götürdüğü savaş…

Nedir Çanakkale Savaşı ?

Çanakkale savaşı 1. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası‘nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri ; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zapt etmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

Vatanın nasıl müdafaa edildiğini, vatanın nasıl korunacağını tüm Dünya’ya gösterdiğimiz savaştır Çanakkale…

Çanakkale Ruhu ; 

Tüm yurttan genç, yaşlı demeden eli silah tutan tutmayan herkesin iman yüreğiyle savaştığı, mücadele ettiği yerdir Çanakkale. Toplam 250.000 şehit verdiğimiz, aç karına ve susuz şekilde savaşmaktır Çanakkale.

Elinin koptuğunu bile fark edemeyen askerlerin savaşarak yazdığı destandır. Maddi güçlerin az olduğu, topumuzun tüfeğimiz’ in silahımızın onlara göre çok az olmasına rağmen iman dolu göğsümüzle mücadele ettiğimiz yerdir.

Çanakkale adeta bir devrin battığı yerdir.

Çanakkale Geçilmez !

Çanakkaleyi geçilmez kılan işte bu ruh’dur. İman dolu göğüslerin, Allah aşkı ile yanan gönüllerin ve Vatan aşkına canını veren yiğitlerin destansı mücadelesi sayesinde bu topraklarda rahat ve güvenli yaşayabiliyoruz.

Ne diyordu Akif ; Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, Tanı düşün altında ki binlerce kefensiz yatanı ;

Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı.

Bu topraklarda toprağı sıksan şehit kanı akar, bu topraklarda yeri kazsan şehit yatar, O yüzden vatanın toprağın değerini her daim bilmeliyiz. Bu toprakların altında senin benim dedem yatıyor. Bu dedelerimize atalarımıza saygılı olmalıyız. Ecdadın yazdığı tarihi okumaktan çekinmemeliyiz. Bizim ecdadımız göğsünü siper etti, Çanakkale Geçilmez dedi Allah hepsinden razı olsun, Mekanları cennet olsun.

Zafer Osmanlı’nın 

250.000 şehit verdik ama vatanı vermedik. Onları bu topraklardan def ettik.

İstanbul da halen gözleri olan haçlıları 1915’de bir kez daha mağlup ettik. Bizler 1453’de aldığımız toprakları 1915’de vermeyen ecdadın torunuyuz, O yüzden 1915’de vermediğimiz toprakları ilelebet de vermeyeceğiz.

Allah Teala bizleri ecdadın yolundan ayırmasın, Şehitlerimize rahmet eylesin, Bizleri vatansız bırakmasın…

 

 

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa