Genel

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Nedir 23 Nisan ?
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir.Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Saltanatın kaldırılmasının bir bayram olarak kutlanması her ne kadar üzücü olsa da, geleceğimizin teminatı çocukların bu günde eğlenip, kutlamalar yapması gerçekten güzel bir olaydır, lakin keşke saltanatın yıkılmış olduğu bir günde değilde, başka önemli bir tarihte çocuklarımıza böyle önemli bir armağanı bırakmış olsaydık.

Egemenliğin ve yönetimin padişahtan alınıp halka verilmesinin bugün 94. yıldodümü’dür. Saltanat kaldırıldı, meclis açıldı. Her ne kadar tarihimiz için üzücü bir gün olsa da günümüzde bazı kişiler bu bayramın neden kutladığını bilmeden, çocuk bayramı çerçevesinde kutlamaktadır.

Egemenliğimiz ve demokrasimiz her daim diri olsun, güçlü olsun, Allah bu ülkeyi hayırsızlar’dan muhafaza eylesin, demokrasimize sahip çıkmak bizim görevimizdir.

Allah ümmet’in son umudu olan Türkiye’mizi korusun, vatanımızın ve milletimizin her daim yardımcısı olsun.

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa