Genel

Aptala Anlatır gibi Anlatacağız

siyaset-kulisi-460x250

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tayyip çaldı, Ekonomi git giye kötüye gidiyor, ülke bataklığa sürükleniyor gibi sözleri söyleyen CHP, MHP, HDP, Saadet ve bilimum diğer partileri etrafınızda görüyorsunuzdur.

Aptala anlatır gibi anlatıcaz, çünkü gerçekten aptala anlatıyoruz.

Bir ülke düşünün, ülke ekonomik kriz geçirmiş, kasasında parası kalmamış, memur maaşlarını ödemek için bile %200’lere varan faizlerle dilenerek para istemiş. Öyle ki, devletin tek geliri olan vergi gelirinin %86’sı faiz ödemeye gitmeye başlamış. Bu ne demek oluyor? 100 lira vergi toplayarak kasasına para giren devlet, kasaya girmeden 86 lirasını “modern sömürgecilik” mantığı ile faize ödemeye kullanıyor. Buna rağmen hala memur maaşları ödenemiyor, %250’ler ile faiz alınacak ve vergiden faize giden tutar artık %100’e yaklaşacağı için devlet alacağı parayı komple faize harcar duruma gelecek yani iflas etmiş bir ülke olacak. İflasa çeyrek var demek oluyor bu. Bunun adı bataklık! Çünkü faiz ödemesen bi dert, ödesen bi dert, memurların maaşını ödemek için havadan para gelmeyecek.. Güven ortamı olmadığı için yatırım gelmiyor, dünyada “aşağılık” bir ülke konumunda.. Kapı kapı para dilenen bir ülke… Kasasına para giremeyen bir ülke.. Hastane yapamayan bir ülke.. Taş üstüne taş koyamayan bir ülke.. Hizmet için ayıracak parası olmayan bir ülke.. Her yanı sıkıntı..

Bir adam çıkıyor geliyor, ekonomik krizi olan fiili olarak “BATMIŞ” bir ülkeyi alıyor. Vergi gelirlerinden elde edilen paranın faize giden oranını %14’lere düşürüyor. Vergi gelirini 5 kat artırıyor. Bu ne demek oluyor?

100 lira kazanıp 86 lirasını havaya, faize ödeyen bir ülke : 14 lira kazanan bir ülke.

500 liraya çıkartılmış vergi kazanımı, %14 faize ödenen : 430 lira kazanan bir ülke..

Şimdi anlattığımız aptallara soruyoruz, 14 lira kazanan bir ülkeden 430 lira kazanan bir ülke konumuna gelmiş, IMF köleliğinden kurtulmuş, borçlarının büyük çoğunluğunu ödemiş, memurunun maaşını rahatça ödeyen, üstüne tonla hizmet yapan, yollar, hastaneler, köprüler, havaalanları, okullar gibi bir çok şeyin üzerine, dünyanın en büyük havaalanını yapan, dünyada ilk olacak prıjelere imza atan, dünyada olmayan, eşi benzeri görülmemiş yatırımlarla dünyaya şov yapan, yerli savunma sanayisinde tonlarca ilki gerçekleştirmiş ve buna benzer zilyon tane hizmeti yapan adama “hırsız” demek, hangi akılla, hangi mantıkla izah edilir?

Şirketiniz var, 14 lira kazanırken, müdürü değiştirdiniz. Yeni müdür zamanında 430 lira kazanıyor. Gelir 30’a katlanmış. Eski müdür mü hırsız? Yeni müdür mü?

Adama totosuyla gülerler..

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa