Genel

Aşk Nedir ?

Aşık olmak gerçekten dünyanın en güzel duygularından bir tanesidir. Sevmek, sevilmek sevdiğin kişiye özen göstermek ,sevildiğini bilmek gibi güzel duygular insanı hem mutlu hemde kendini güvende hissettirir.

Psikologlara göre ise aşık olmak zevk ve mutluluk veren endorfin hormonunun salgılanmasında yardımcı rol oynuyor. Düzenli bir aşk hayatı, kişinin yaşam kalitesini artırıyor.

Aşkına, sevgine ve sevdiğine sahip çıkmak her yiğidin harcı değildir. Çünkü bir şeylere sahip çıkmak herkesin yapabileceği bir şey değildir. Aşk, sadece bir kıza veya bir erkeğe olan bir sevgi değildir. İnsan birçok şeye aşık olabilir. Örneğin Mevlasına, sevdiği kıza, tuttuğu takıma ve bazı önem verdiği şeylere de aşık olabilir. Aşık olmak, sevmek sevilmek dünyanın en güzel duygularından bir tanesidir.

OL DA GEL !

Çoğu aşık olmamış ve aşka dair hiçbir şey bilmeyen, kalbi katı olan insanlar, aşk da neymiş ? bir iki gün sonra geçer, bi hevesle bir yere gelinmez diyenlerde maalesef toplumumuzda bulunuyor. Halbuki eğer aşkı tanıyabilseler di, böle konuşmazlardı. Mesela bir balın veya bir yemeğin tadını bakmadan onun nasıl bir şey olduğunu bilebilirmisiniz ? Hayır illaki tadına bakmak gerekir. Belki beğenmezsiniz ama aşk öle bir şey değildir. Çünkü sizi seven birinin olması size hem güzel gelir, hemde güven verir.

Eğer ki, sadece siz seviyorsanız bile ona kavuşmak, onu görebilmek ve onla zaman geçirebilmek size gerçekten mutluluk verir. Bu mutluluk bile gerçekten yaşamaya değerdir.

Ol da gel işte. Sevdiğin için hiç yolunu uzattın mı ? yada ona kavuşabilmek için uzak dahi olsa bir yerlere gittin mi ? Bunların hiç birini yaşamadıysan böyle öngörüş’ lü davranman normaldir. Çünkü balında tadını bilmeyen öngörüşlü biri, bal hakkında böyle konuşur.

AŞKLA HEVESİ KARIŞTIRMAYIN :

Aşk yukarıda da anlattığım gibi gerçekten güzel ve dünyanın en iyi duygularından bir tanesidir. Ama günümüzde sıklıkla olan ve bunu hobi haline getiren ‘aşkla’ hevesi karıştıran insanlar maalesef yanılıyorlardır. Heves gelip geçicidir ama aşk öyle değil. Eğer gerçekten aşık olduysa bir insan, ölene dek sahip çıkar sevgisine. Çünkü aşk bunu gerektirir.

AŞK EMEK İSTER :

Aşk emekte ister, fedakarlıkta. Çünkü emeksiz aşk, aşk değildir. Fedakarlıksız aşk, aşk değildir. Çünkü,

Emek vermediyseniz emeksiz bir aşka sahipsinizdir. Ama buda ufacık, küçücük sorunlarda hemen o koca sevgiyi, o koca aşkı bitirir. Çünkü bir emek vermemişsiniz, o yüzden ufacık şeyde o koca sevdanızı bir anda silersiniz.

Birde aşık olmayıp, emek vermeyip, aşık olanın, emek verenin duygularıyla, emekleriyle oynayanlar var. İşte onlar toplumumuzun yüz karasıdır. Bu şöyle bir şeye benzer, çalışıp emeğinin karşılığını alamamaya benzer. Çünkü biri sizi sevmiş, emek vermiş, fedakarlık göstermiş, ama siz ona bir sevgiyi bile çok görmüşsünüz yani iş yerinden karşılığını alamamaya benzer bu olay.

SEVDİNİZ Mİ TAM SEVİN :

O yüzden birini sevmediyseniz ona ümit vermeyin, ya tam sevin yada hiç sevmeyin. Sevdiğinizi kandırmayın, boşa ümit vermeyin, boşa ümit vermeyin ki karşınızdakinin emekleri boşa gitmesin. Her zaman emek verip, fedakarlık gösterenlerden olun belki karşılığını alamazsınız ama kazanan her zaman siz olursunuz. Kaybedenler ise emeğin karşılığını vermeyenlerdir…

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa