Genel

Belki De Yanlış Şükrediyoruz

Günümüzün en sık sorunlarından biri olan şükürsüzlük ve aza kanaat etmeme durumu biz insanların hayatını derinden etkiliyor.

Evet belkide çoğumuz şükür ediyor olabiliriz ama doğru şekilde şükür ettiğimize emin miyiz ?

Geceleri bizi uyutmayan, “Keşke orada şunu da söyleseydim” dedirten, yapmak istediklerimizi sorgulatan bir hayat bu. Aslında hayat hep aynı, değişen ve gelişen biziz. Hangimiz bir sene önceki halimizle aynıyız ki? Sene şurada duradursun, hangimizin bir konu hakkındaki düşüncesi anında değişmiyor ki?

Bizi bir yere götürmeyen, kaygan zeminler üzerinde yürümeyi imkansız kılan içimizdeki bu kaygı işte. Hep bir şeylerin kötü gideceğine dair endişe duyma hali. Çünkü “Şükür!” demek aklımıza gelmiyor. Çünkü biz aslında belki de yanlış şükrediyoruz. Bunu hiç düşündünüz mü?

Aslında keşke şurada şunu söyleseydim yerine oraya nasıl gittiğinizi sorguladınız mı ? Örneğin bir telefon alıyoruz ileri zamanda keşkeler söylenmeye başlanıyor ve keşke diğerini alsaydım yada keşke daha fazla para verseydim kelimeleri ağızdan dökülmeye başlıyor.

Ama hiç düşünmüyoruz ki o telefona sahip olmaya da bilirdik. Hiç elimizdekilerin kıymetini bildik mi ? Belkide elimizdekilerin kıymetini bilmediğimiz için daha iyilerine sahip olamıyoruz ?

Ev olsun araba olsun her şeyde aynıdır bu. Aza kanaat etmemek çağımızın en büyük hastalığıdır.
Herkes herşeyin en iyisine en güzeline sahip olmak ister ama sahip olduğunda şükretmez daha fazlasını ister bu kara delik gibidir , içine gittikçe senin ruhunu karanlığa boğan inanılmaz bir haslet.
Hiçbirzaman doymayacak olan bu nefsimiz bize şükür dahi ettirmeden , fakire fukaraya yardım etmeden yaşamayı bir erdem olarak gösteriyor.

Şükürsüz olmak en büyük hastalıktır, Umarım biran evvel tedavi olmayı başarırız.

Selametle.

 

 

taglar

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa