Spor

Bir Efsane Futbola Veda Etti.. Ronaldinho Futbolu Bıraktı

Adı sık sık üç büyüklerle anılan ama yolu Türkiye’ye düşmeyen futbol tarihine iz bırakmış Brezilyalı sambacı yıldız Ronaldinho futbola veda etti.

Barcelona formasıyla yıldızı parlayan ve futbol dünyasının gördüğü en yetenekli isimlerden biri olan Ronaldinho profesyonel futbol hayatına nokta koydu. Ronaldinho’nun bırakma kararını ağabeyi Roberto Assis duyurdu.

Herkesin aklında bir iz bırakan Ronaldinho, tüm futbol severlerin severek ve heyecanla izlediği kişi olmayı da başarmıştır. Futbolun sihirbazı olarak da anılan Ronaldinho hakikaten taptığı şık hareketlerle bu lakabı kazanmayı hak eden birisidir.

Bir Efsaneydi O ! 

Kazandığı kupalar,aldığı ödüllerden yanı sıra milyonların kalbine taht kuran, efsane futbolcu Ronaldinho adeta tarihe geçmiştir. Gelecek çoğu nesil belki bu adamı bilmeyecek ama, bilenler onun adeta dansla gol attığını, rakiple dalga geçerek oynadığını, defansların korkulur rüyası olduğunu bilir.

Onun futbolu,ödülleri değil onun daha çok futbolu,futbol olarak oynaması,çirkef olmaması,kırmızı görse dahi gülmesi, milyonların onu sevmesinde önemli rol oynamıştır.

Bunca zamandır boşa tartışıyordunuz. Messi mi ? Ronaldo mu ? sorusunun cevabı Ronaldinho hala ölmedi ve futbolcudur, cevabı olması gerekirdi.

Ama artık Ronaldinho futbolu bırakacağı’ na göre, Cristiano Ronaldo mu ? Lionel Messi mi ? diye tartışabilirsiniz…

Efsaneye Veda !

Futbol sever’ lere, futbolu daha çok sevdiren o güzel adama, o efsaneye, dünya veda ediyor…

O’ nun gibisi, daha sonra gelir mi ? gelmez mi ? Bilinmez.

Altın Top”u kazandı

Ronaldinho, kulüp düzeyindeki başarıların ardından 2005 yılında “Altın Top” (Ballon d’Or) ödülünü kazandı.

Oylamada Frank Lampard, Steven Gerrard ve Thierry Henry’yi geride bırakan Ronaldinho, vatandaşları Rivaldo ve Ronaldo’nun ardından bu ödüle layık görülen üçüncü Brezilyalı futbolcu oldu.

Milli Takım Kariyeri :

Milli takım kariyerinde ise, 135 maçta 56 gol attı. Milli takım kariyerinde aldığı kupalar ise şu şekilde ;

Bir Dünya Kupası Şampiyonluğu,(2002)

Bir Copa Amerika Şampiyonluğu,(1998-1999)

Bir Confederations Cup Sieger Şampiyonluğu (2005)

Milli takımda da üstün başarılara ulaştığını görüyoruz.

Efsanenin, efsane 10 Golü Sizlerle.. !

Arşivler

Alexa