Genel

Bir Konya Adeti: Şivlilik

ŞİVLİLİK ADETİ NASIL DOĞDU?

Yazar Ali Işık bir makalesinde ‘şivlilik’in nereden türediğini şöyle açıklıyor: “Bazı doğu kö-kenli Türk aydınlar bu kelimenin Kürtçe bir kelime olduğunu, ‘şiv’ (yemek)’den ‘yemeklik’ anlamına geldiğini iddia ederlerse de; bu iddia, bu âdetin yaygın yöresi Konya olmasından dolayı bize pek inandırıcı gelmiyor. Konyalı, bu kelimenin, hicrî 334 tarihinde vefat eden ve büyük mutasavvıflardan olan Ebûbekir Muhammed Şiblî’nin ismin-den geldiğini bir menkıbeye de yaslayarak ifade eder. Hikâyeye göre bu zat, bir gece rüyasında Hazreti Peygamber (S.A.S.)’in ana rahmine Receb ayının ilk Perşembe gecesi intikal ettiğini görür. Büyük bir sevinç içerisinde uyanarak bunu, oturduğu semtin bütün evlerine vararak ‘Şiblî!’ nidâsıyla müjdeler. Her hâne sahibi de bu müjde karşısında şükür ve mutluluk nişanesi olarak ona bir parça yiyecek verir. Bu hadisenin sonucunda bu adet doğmuş ve çocuklar tarafından da sürdürülmüştür. Bu adetin adı da zatın ismine atfen ‘Şiblilik yani Şivlilik’ olmuştur.

Şivlilik yılın bir gününde üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili günü tüm Konya’da büyük sevinç ve çoşkuyla kutlanır. Büyükler evine erzaklarını, şekerlerini koyarlar. Küçükler ise sabah saatlerinde kapı kapı dolaşmaya başlarlar. Ne güzel bir adettir şivlilik..

Çocuklar şu şekilde kapı kapı dolaşırlar ;

şivli şivli şişirmiş
erken kalkan pişirmiş
iki çörek bir börek
bize namazlık gerek.
şivliliiiik !

Bana sorarsanız büyüdüğünü nasıl anladın diye ;

Şivliliğe çıkmadığım gün diye tabir ederim ! Şivlilik normal olarak belirli bir yaştan sonra artık senden geçer, yani artık çıkmazsın ama içinde hep o güzel tarifi olmayan mutluluk vardır. Hep bir heves beslersin içinde..

Belirli bir yaşı yoktur, hani şu yaş gruplarında ki kişiler çıkamaz diye, ama artık kendini büyük hissettiğin zaman diyelim artık çıkmazsın ama dağıtırsın mesela 🙂

Çocukta olsan, yetişken de olsan bu güzel adetin getirdiği mutluluğu hep yaşarsın.. Zaten bir gün öncesinde de güzel bir kutlama ile şivlilik arefesinde resmen şivliliğe hazırlanıyorsun 🙂

Diyoruz bazen keşke hep ilkokul çağlarında kalsaydık, tek derdimiz oyun olsaydı, şivlilikte kapı kapı dolaşsaydık ama bu ‘Şivlilik’ tabiri sadece Konyalı çocuklara hastır..

Konya dışında hiç bir şehirde beldede bu adeti göremezsiniz.

Çok güzel adeti olan bu şehrimizi, Konyayı Seviyoruz !

Bu arada sakın cimrilik edipte kötü şeker, çikolata almayın haa, çocukları mutlu edin , sevindirin inşaAllah 🙂

Tuğba

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa