Genel

Çocuğuma Saygıyı Nasıl Öğretebilirim?

Çocuğunuz hal ve hareketlerine dikkat etmiyor, vuruyor, küfür ediyor, nerede nasıl davranacağını bilmiyorsa bunda en önemli faktör anne ve babanın çocuğa nasıl davrandığıdır.Eğer çocuğa kötü davranılıyorsa, çocuk gördüğünün aynısını başkalarına uygular. Ailelerin çocukları hakkında en çok şikayetçi olduğu durum çocukların saygısızlıklarıdır.

Çocuklar kendi aralarında büyüklerin yanında Oturup kalkmasına, konuşmalarına hiç dikkat etmiyor. Büyüklerin yanında bacak bacak üstüne atıyor, her şeyi ulu orta söylüyor, birbirlerini en Acımasız şekilde eleştiriyorlar.

Çocukların bu durma gelmesinde şüphesiz televizyon ve çevre oldukça etkilidir.Dizilerde edep, terbiye, görgü ve kültüre ters düşen davranışlar, çocukların kişileri model Alması, saygısız davranışları daha çok tetikliyor. Saygı ve edep konusunda anne-Babanın uyarırken yanlış üslup kullanmaları da çocuklarda iticiliğe neden oluyor.Anne babaların kavga etmesi,birbirleri hakkında itici, incitici ve aşağılayıcı kelimelere kullanması da çocukların saygısızlığına yol açabiliyor.Çocukların akranlarının yanında da böyle konuşmasına yol açar.Çocuklar arkadaşlarının yanında oldukça rahat konuşabilirler.Bu yüzden çocuklarınızın arkadaş çevresini tanımalısınız.

Genellikle başkalarına karşı saygılı davranış göstermeyen çocukların kendilerine öz saygıları oldukça düşüktür. Aile içinde fertlerin birbirlerine karşı saygı davranışları, nezaketli konuşmaları ne kadar çok olursa çocuğun saygılı olması da o kadar beklenir. Başkalarının haklarını koruyup büyüklere hürmet hissiyle dolu, çevresine maddi ve manevi olarak zarar vermeyen çocuk Saygılı çocuk olarak nitelendirilir.

Çocuğunuzun Saygılı olmasını istiyorsanız ciddiyet gerektiren konularda ciddi davranmalısınız. Laubaliliğe kaçılmadan konuşmanın başında ve sonunda bu ciddiyet korunmalıdır. Ebeveyn çocuğa anlatılacak meselede ne kadar ciddi olursa, çocuk o denli meselenin önemli olduğunu kavrar. Ciddiyetinizden  sertlik değil, kararlı ve söylediğinden emin olmak anlaşılmalıdır.

Çocuğunuzu gözlemlemelisiniz.

Her söylediğinize karşı sizi rencide edecek cevap veriyor ise, sürekli herkesi tersleyip ses tonunu yükseltiyor ise, Öğretmenlerine karşı üslubuna dikkat etmeden konuşuyor, evde öğretmeniyle ilgili Eleştiri yapıyorsa,

Argo kelimeleri rahatlıkla çekinmeden söylüyorsa,

Arkadaşlarına karşı her zaman sert davranıyorsa, mutlaka saygı durumu gözden geçirilmelidir.

Çocuğunuza özür dilemeyi öğretmelisiniz.Teşekkür etmeyi bilmeli, ve hatasını bir daha yapmamalıdır.

Küçük yaştan itibaren herkese karşı saygılı davranması gerektiğini öğretin

Saygı ile öz güven ayrımı iyi yapılmalı.Çocuk öz güvenli diye, kendine güveni gelişsin diye, her şeyi rahatça her yerde söylememeli.

Anne baba olarak çocuğunuz hata yaptığında sınırlı bir şekilde hoş görülü olun.

Çocuk kuralların doğru olduğuna inandığı için onu uygulamalı, anne babası öyle istediği için değil.

Çocuğun yüzüne karşı kötü sözler söyleyip eleştiri yapmayın.

Çocuğunuzu başkalarının yanında küçük düşürüp eleştirmeyin.

Alay etmeyin.

Yaptığı güzel davranışlar için teşekkür edin.

Çocuğunuzda özür dileme ve teşekkür etme alışkanlığının kazanması için yeri geldiğinde özür dileyin- teşekkür edin.

Anne babayı değerli ve yeterli görmeyen çocuk onlardan bir şey öğrenmez.

 

Tuğba

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa