Genel

Çocuklar Neden Yalana Başvurur?

Günümüzdeki çocuklar çevresindekilere genellikle yalan söylüyorlar.Çocukların yalan söyleme nedenlerinden birisi baskı altında kalması olabilir. Eğer anne baba çocuğa baskı yapıp ceza veriyorsa çocuk onların korkusundan ve ceza vermelerini istemediği için anne ve babalarını atlatmak için yalana başvurabilirler.Son zamanlarda çocuğunuz sorduğunuz bir çok soruya doğru cevap vermiyor olabilir.Çocuklar ve yetişkinler yalanı savunma mekanizması olarak görebilirler.Cevap veremeyeceği bir şey için hemen yalana başvurabilirler.Yalan genel olarak endişe ve kaygı duyan insanlarda ortaya çıkar. Eğer çocuğunuz sizden korkmazsa, hata yaptığında dahi kaygılanmadan sizinle doğruları konuşabilirse zaten yalana başvurmasına gerek yoktur.Çocukların size yalan söylememesini istiyorsanız öncelikle onu korkutmamalısınız.

Çocuğunuzun neden yalana başvurduğunu anlamak için önce onun neler hissettiklerini,duygularını anlamaya çalışmalısınız.Çocuğunuza yalan söylediğinde asla ‘yalancı’ diye hitap etmeyin.Çocuğunuza sürekli doğruyu söyletmeye çalışmayın.O zaman inatlaşır ve aranızda bir mücadele başlar.Bu inatlaşmadan kaçınmak için yapmanız gereken; çocuğunuzun durumuna uygun oyunlarla, hikayelerle, ona yalan söylemesine gerek olmadığını anlatın. Doğruyu söylediği zaman her zaman, herkesin ona güveneceğini anlatın.Çocuğunuza yalan söylediği zaman ceza almayacağını hissettirin ki işi iddiaya bindirip yalan söylemesin.Çocuklar istedikleri şeylere sahip olmak için de yalana başvurabilirler.Bu nedenle çocuğunuzun isteklerini fark etmeli ve onun duygularını anlamaya çalışmalısınız.Böylece iletişiminiz de kuvvetlenir.Çocuklarınızın hayal dünyası yetişkinlere göre daha geniş olduğu için, çocuğunuza hayal ile gerçek arasındaki farkı uyandırın.

Aile İçindeki Düzenin Yalan Söylemeye Etkisi

Aile içinde baskıcı, otoriter, bir tutum var ise çocuk cezadan kurtulmak  için yalan söylemeyi tercih eder.Aynı zamanda aşırı mükemmelliyetçi, başarıya çok fazla önem veren bir aile tutumu var ise, çocuk başarısızlıklarını örtmek için de yalan söyleyebilir.Mükemmel olamadığı için aile tepkisinden korkup yalan söyleyebilir. Bu durumda öncelikle çocuğunuzu olduğu gibi kabul etmelisiniz.Hiç bir zaman başkasının çocuğu ile kıyaslamamalısınız. Bu durum hem çocuğunuzun öz güvenini yetirmesine hem de yalana başvurabilmesine yol açar.Çocuğunuzun başarılı da olsa başarısız da olsa, her zaman yanında olduğunu hissettirmelisiniz. Ona güvendğinizi gösterin.Çocuk hiç bir zaman kendini başkalarına kabullendirmek için yalan söylememeli.Çocuklar yetişkinlerin aynasıdır. Yetişkinlerini örnek alır.Bu yüzden siz de davranışlarınızda iyi bir tutum sergilemelisiniz.

Çocuğunuzun 5-6 yaşından sonrası hayal dünyasının geniş olmasından dolayı abartılı davranışları,anlatımları olabilir.Çocuğun hayal dünyasının geniş olması ve gerçeklik olgusunun zamanla gelişmesi bu durumu açığa çıkartır.Bu sevgi ve ilgi eksikliğinden ortaya çıkar.Özellikle yeni doğmuş bir kardeşi var ise. Çocuğunuzu her zaman sevdiğinizi ona hissettirin.Çocuğunuzu kendi yalanlarınıza ortak etmeyin.Çocuğunuza söylediğiniz sözlerde tutarlılık gösterin.Çocuğunuz sizinle her şeyi konuşabileceğini bilsin, açık fikirli olun, çocuğunuzla iletişim kurun, onu dinleyin.Çocuğunuzu onaylayın, onu sevdiğinizi, onunla gurur duyduğunuzu ona hissettirin.

 Yalan bazen patolojik bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Bu gibi durumlarda bir uzmana başvurulmalı ve mutlaka yardım alınmalıdır

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa