Genel

Dava Adamı, Adnan Menderes

27 Mayıs 1960’da Türkiye’de ki ilk askeri darbenin kurbanı oldu. Dar ağacında sallandırılan 3 adamdan birisiydi.

Adnan Menderes Kimdir ?

Adnan Menderes (1899, Aydın – 17 Eylül 1961, Bursa) Tam adı, Ali Adnan Ertekin Menderes, 1950-60 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığını yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi, devlet adamı ve hukukçu.

1899 yılında Aydın’da doğdu. Babası İzmirli Katipzade İbrahim Ethem Bey, annesi Aydınlı Hacı Alipaşazadeler’den Tevfika Hanım’dır. Menderes, anne ve babasını küçük yaşta kaybettiği için onları neredeyse hiç hatırlamamaktadır. Hacı Ali Paşa dedesinden miras yoluyla kalan Aydın’daki Çakırbeyli Çiftliği ile Menderes, daha dokuz yaşındayken küçük ama yalnız bir ağa olmuştur.

1946’da Demokrat Parti Kuruldu

Adnan Menderes, 1930 yılında kısa süreli de olsa Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın bir kolunu organize etti. Partinin kendini feshetmesinden sonra ise Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçti ve 1931 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Aydın milletvekili olarak seçildi. 1945 senesine kadar, TBMM’de komisyon raportörlüğü yaptı. O yıl Saracoğlu Hükümeti’nin gündeme getirdiği Toprak Kanunu tasarısını şiddetle tenkit ederek, komisyondan istifa etti. Partide yaptıkları muhalefetten dolayı, 12 Haziran 1945’te, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü ile birlikte, CHP Disiplin Kurulu tarafından ihraç edildiler. Bu hareketler, Demokrat Parti’nin 7 Ocak 1946’da kurulmasına sebep oldu.

Şimdi gelelim o koca yürekli adamın idam sebebine ve o zaman ki yaşananlara..

Tanrı uludur’dan Allah-u Ekber’e geçiş yapmak için can verdi koca yürekli adam.. Türkiye’de ki ilk askeri darbe bu adama yapıldı.

O zamanlar tabi ki teknoloji adına pek bir şey yok, adamı ansızın alı götürdüler. 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan askeri darbeyle iktidardan indirildi. Yassıada’ya hapsedildi. 

1955 : 6-7 Eylül Olayları yaşandı.

1960 : 18 Nisan 1960’da TBMM’de muhalefet ve basının faaliyetlerini incelemek adına Tahkikat Komisyonu kuruldu.

Üniversite öğrencileri tıpkı Abdulhamid zamanın da olduğu ve günümüzde de olduğu gibi hükümet ve Adnan Menderes aleyhine gösterilere başladı.

38 Kişilik milli birlik komitesi 27 Mayısta yönetime el koydu. ( Askeri Darbe)

Adnan Menderes Kütahya’da gözaltına alındı, yargılamalar sonucunda ise Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatih Rüştü Zorlu idam edildi..

Mekanları cennet olsun..

Adnan Menderes Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli başbakanlarından biri olarak ülkeye çok büyük hizmetler yapmıştır. Ancak yaşadığı dönemin baskıcı şartlarına karşı durmasının, milletine sahip çıkmasının bedelini canı ile ödemiştir.

Bakın kardeşler, eğer bizlerde Erdooğan’a karşı çıkarsak onu Abdulhamid’in yalnızlığına itelemiş oluruz, onu Adnan Menderes’İn yalnızlığına itelemiş oluruz..

Rabbim bu ülkeye hizmet edenlerden razı olsun, Adnan Menderes ve 2 arkadaşının mekanları cennet olsun inşaAllah.

Allah şuan ki devletimize ve liderimize de sahip çıkmayı nasip etsin..

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa