Spor

Değişen Penaltı Kuralları Futbolcuları Zorlayacak

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve MHK Danışmanı Roberto Rosetti, TFF’nin Beykoz-Riva’daki idari merkezinde düzenlenen hakem seminerinin son gününde basın mensupları bir bilgilendirme toplantı yaptı.

Uygulanacak Yeni Kurallardan Dikkat Çekenler ;

Bariz Gol Şansı Elle Kesilirse ;

1)Bariz gol şansı ceza içi, ceza dışı farketmensizin “elle” kesilirse oyuncu direk kırmızı kart ile cezalandırılacak.

2)Ceza alanı dışında yapılan, bariz gol şansını engelleyecek olan fauller ise artık kırmızı kart ile cezalandırılacak.

3)Ceza alanı içinde yapılan bariz gol şansını engelleyecek olan hareketlerde ise, oyuncu eğer topa müdahale etme niyetindeyse sarı kart ve penaltı uygulanacak.Önceden ise bu hareketin cezası kırmızı kart ve penaltıydı. Lakin oyuncu ceza sahası içinde rakibini iter veya çekerse eski kural devreye girerek oyuncu kırmızı kart ve penaltı ile cezalandırılacak.

Oyuncu Penaltı Atarken Duraklarsa Penaltı Atışı İptal Edilecek

4)Eğer oyuncu penaltı atarken duraklarsa penaltı atışı iptal edilip,rakibe endirek serbest vuruş olarak geri verilecek.

5)Seri penaltı atışlarında ise iki takımda sahada eşit oyuncuya sahip olucak. Seri penaltı atışlarında ise artık penaltı atacak futbolcular hakeme verilmeyecek.

Hakem Avantaja Burakırsa Oyuncu Müdahale Edemeyecek

6)Bir oyuncu kırmızı kartlık yada ikinci sarı kartlık hareket yaptıgında,hakem avantaja burakırsa bu oyuncu artık futbolcuya müdahale edemeyecek.Kırmızı kart ilk oyun durduğunda gösterilecek.Bu futbolcu oyuna müdahele ederse maç durdurulup,oyuncuya kırmızı kart gösterilecek.

Ofsayt Kuralı

7)Futbolcuların kolu ve eli degerlendirmeye alınmaz.Ofsayttan doğan  endirekt vuruş artık futbolcunun topa müdahele ettiği yerden (kendi yarı sahasındada olabilir)kullanılacak.

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa