Genel

Depresyon Nedir?

‘Depresyondayım’ kelimesini hemen hemen herkesten duyuyoruz.Peki ‘depresyon nedir?’ ‘Belirtileri nelerdir?’ ‘Depresyonun nedenleri nelerdir?’ ‘Depresyonda olduğumuzu nasıl anlarız?’ ‘Depresyon riski nasıl azaltılır?’

Genellikle depresyon olarak adlandırmadığımız günlük hayatta yaptığımız davranışların aslında bazıları depresyon belirtileridir.Hemen hemen her yaşta, bazen çocuklarda bile görülebilen depresyon herkesi farklı şekillerde etkileyebiliyor.

Depresyon Nedir?

Depresyon en az iki hafta boyunca süren duygu- durum çökmelerine denir.Sözlükte bile anlamı zaten çöküntüdür.

Duygusal bir şekilde çöken hasta karamsarlaşmaya, kötü düşünmeye başlar.Zihinsel olarak ( kendine zarar verme de dahil) kötü düşüncelere maruz kalırlar ve onlarla meşgul olurlar. İnsan vücudunda ağırlaşma ve yavaşlama ortaya çıkar. Her şeyden çabuk sıkılır ve kendini yorgun hisseder. Bu durum hastanın içine kapanmasına da yol açar.Depresyona giren kişi sosyal hayat ile bağlarını koparmak ister.Zaman zaman  yakın arkadaşının yavaş yavaş kendinden gizlice uzaklaştığını düşünmek ise depresyonun ilk aşamasında gerçekleşen bir olaydır.Fakat gün içindeki gelip geçici moral bozukluklarını depresyon olarak adlandıramayız.

Depresyonun Öne Çıkan Nedenleri Nelerdir?

Beynimizdeki kimyasal dengenin bozulması depresyonda önemli bir yer tutar.Beyindeki  seratonin ve noradrenalin adlarındaki  kimyasal maddelerin sinir hücreleri arasındaki sinaps adı verilen boşluktaki miktarları azalır. Bu azalma, depresif bulguların ortaya çıkmasına sebep olur.Bazen kendiliğinden gerçekleşen bu azalma, bazen de,bazı zorlayıcı yaşam olaylarından sonra gerçekleşir. Geçmişte yaşanan travmalar, kayıplar, üzüntü ve zorlanmalar, hala devam eden sorunlar, yeni ortaya çıkmış zorlayıcı yaşam olayları, düşük eğitim düzeyi, fakirlikte  depresyona neden olabilir.

Ailesinde depresyon olan kişi depresyon açısından risk altındadır, yani kalıtsallık bu hastalığın önemli nedenlerindendir.

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla depresyona girme riski vardır.Bu durumun nedeni tam olarak bilinememektedir. Ancak kadınların erkeklere göre daha fazla sorumluluk taşıması, sorunları daha fazla kafaya takması ve karamsarlığın fazla olması, erkeklere göre psikiyatriye daha kolay başvurmaları erkeklerin depresyonlarında görülen alkol ve madde kullanımının depresyon tanısını koymayı geciktirmesi olabilir.

Hormonal bozuklukların içinde özellikle hipotiroidi (tiroid bezinin yavaş çalışması) önemli bir depresyon nedenidir. Tiroid hastalığı düzelen vakalarda depresyon da düzelebilir. Bazı vakalarda depresyon ilerler ve ağırlaşır. Bu durumda, tek başına hipotiroidi tedavisi yeterli olmaz.

Yas yaşayan bazı insanlarda yas tutma süresi beklenenden fazla sürdüğünde depresyona girilebilir.Kaygı bozukluklarının fazla olması, bireysel ve sosyal yaşam bozulacağı için depresyon ortaya çıkabilir. Sosyal fobide depresyon görülme sıklığı %40’tır. Bu oran eş hastalanmanın (sosyal fobiye bağlı depresyon ortaya çıkması gibi) önemini vurgulaması açısından çarpıcıdır.

Depresyonda Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Bireyde gün boyunca devam eden depresif duygu durumuna ek olarak,  ilgi ve istek kaybı olduğunu hissetme, yaptığınız işten zevk alamama, kilo kaybı veya artışı, içine kapanma, uykusuz kalma ya da uyku artışı, hareketlerinizde yavaşlama, yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı, huzursuz olma, kendini değersiz hissetme,  suçluluk duygusunu hissetme, odaklanma sorunu, kararsızlık yaşama ve kendine zarar verme düşünceleriniz varsa depresyonda olabilirsiniz. Fakat depresyon adını koyabilmemiz için bu tür belirtilerin iki haftadan daha fazla sürmesi gerekir.

Depresyon Riski Nasıl Azaltılabilir?

Kişinin kendini aktif hissettiği bir yaşam tarzı seçmesi gerekir.Yaşamlarında zorluk çeken kişilerin bu zorluklarla baş edebilmek için yakınlarından destek alması gerekir.Kişinin iş yaşamı kadar dinlenmesi, kendine zaman ayırması kafa dağıtması depresyon riskini azaltabilir.Tekrarlayan depresyonu olanlarda ilaç tedavisinin düzenli yapılması da depresyonun önüne geçmede önem taşır.

Kişinin geçmişi, bugünü, geleceği yorumlayış biçimi de depresyona neden olabilir.Olaylara agresif değil de olumlu biçimde bakmanız sizin için daha uygun olur.

 

Tuğba

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa