Sağlık

Ergenlik Nedir ? Ne zaman başlar ?

Çocukların belirli bir yaştan sonra, fiziksel anlamda psikolojik anlamda değişime girdiği zamana ergenlik dönemi denir. Bu dönemde çocuklar
ruhsal, fiziksel anlamda değişime girerler..

Ailelerin çocuklarıyla ilgili en önemli dönemlerden biridir ergenlik. Ruhsal ve fiziksel değişimler yaşayan çocukların bu süreçte çoğunlukla aileleri ile çatışırlar. Ergenliğin başlama dönemi farklılık gösterebilir ama genel olarak yaş aralıkları bellidir. Çocuklardaki belirtilerden de ergenlik dönemi anlaşılabilir. İşte anne- babalar için ergenlik rehberi.

Dikkat ergen var!

Sivilceleri çıkıyor, elini kolunu nereye koyacağını bilemiyor, olmadık zamanlarda sinirleniyor, vücudundaki değişimlerden utanıyorsa çocuğunuz ergenliğe adım atmış demektir. Bu dönemde çocuklar farklı rollere girebiliyor. Kısacası değişime giriyor. Ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte çocuklarda artık yavaş yavaş çocukluktan çıkmış olup, ergenliğe girmiş oluyor. Bu dönemden sonra ise yavaş yavaş gençliğe doğru ilerliyorlar..

Ergenlikte kritik yaşlar ;

– Kızlarda 8-13 (ortalama 10-10,5), erkeklerde 9-14 (ortalama 11-11,5) yaşları arasında başlar. 3-4 yıl sürer.

– İlk belirtisi kızlarda meme gelişimi, erkeklerde ise testis hacminde artıştır. Bunları pubik bölge ve koltuk altında kıllanma takip eder.

– Gelişimin kızlarda 8 yaş, erkeklerde 9 yaştan önce meydana gelmesi “erken ergenlik” olarak nitelendirilir.

– Kızlarda ilk adet yaşı 10-15’tir (ortalama 12,5). 10 yaşından önce başlayan adete “erken adet” denir.

 

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa