Genel

Günümüzdeki Çocukların Mutsuzluk Sebebi Nedir ?

Şimdi ki çocuklar neden mutsuz ? Onca teknoloji, imkanlara rağmen neden mutsuz bu çocuklar ?

Oysa çoğunun annesi babası yok zamanda büyüdüler. Hepsi küçük bir olaydan, küçük bir durumdan mutlu olan insanlardı. Oyuncakları bile çoğu kişi kendi yapmaz mıydı ? Neden bu kadar değiştik biz ? Teknoloji’nin mi esiri olduk yoksa ? Evet teknoloji bizi mahvetti. Hepimiz kullanıyoruz ama galiba sınırı biraz aşıyoruz.

Anne babaların teknoloji bağımlılığı çocukların psikolojini altüst ediyor.

Modern yaşamın getirdiği olanaklar ve çalışma hayatıyla birlikte ebeveynlik farklı yönlere doğru eviriliyor. Okan üniversitesi Hastanesi Uzm. Klinik Psikolog Emel Güler, teknolojinin hayatın her alanında var olmasıyla birlikte, babaların gün içerisinde çocuklarıyla elli saniye, annelerin ise en fazla beş dakika birebir zaman geçirmekte olduğunu, bu sürenin çocukları mutlu etmek için yeterli olmadığını belirtiyor. Yetişkinleri dahi esir alan teknolojinin çocukların psikolojisi üstünde de çok ciddi etkileri bulunuyor.

 Aynı ortamı paylaşıyor olmak birlikte vakit geçirildiği anlamına gelmiyor ! 

Ben çocuğumla sürekli beraberim ya, sürekli birlikteyiz mantığı yanlış !

Tüm yönüyle dengeli ve uyumlu bir çocuk yetiştirmek için sadece biyolojik ihtiyaçların karşılanması yerine psikolojik ve sosyal yönünün gelişimine yönelik etkileşimler oldukça önem kazanıyor. Çocukların psikolojik ve sosyal yönünün gelişimi de ailesine ve çevresine bağlı olarak değişiyor. Psikolojik ve sosyal yönünün kuvvetlenmesi de, çocukla kurulan ilişki ve ilişkinin niteliğine bağlı. Birlikte geçirilen zamana yapılan vurgu son dönemde sıkça karşımıza çıkıyor. Her ne kadar birlikte uzun zaman geçirildiği düşünülse de etkileşimin ve dikkatin tamamen çocuğun üzerinde olduğu süre, düşünülenden çok daha kısa. Aynı ortamda bulunuyor olmak aynı ortamı paylaşıyor olmak birlikte vakit geçirildiği anlamına gelmez. Zamanın sadece süresi değil, niteliği de önemli.

Çocuklara verilmesi gereken mesaj: Seni önemsiyorum

Çocukla geçirilen süre zarfı boyunca, çocuklara verilen mesaj da oldukça önem taşıyor. Çocuklarla birlikte geçirilen süre içerisinde çocuklara, ‘senin için buradayım’, ‘seni dinliyorum’, ‘seni anlıyorum’, ‘seni önemsiyorum’ mesajlarının verilmesi gerekiyor. Ayrıca, ailelerin çocukla paylaştığı süre kısa olsa bile etkileşimin ve farkındalığın olması, çocukla olan birlikteliği anlamlı kılmak için önemli. Çok pahalı ve karmaşık oyuncaklar yerine birlikte zaman geçirmek çocukluk anılarında daha fazla yer alıyor.

“Mutlu etmek için onu dinleyin”

Uzm. Klinik Psikolog Emel Güler, son olarak ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

– Çocuğumuzla duygu paylaşımında bulunun, mutluluğunuzu onunla paylaşın.

– Çocuğunuzla konuşurken göz teması kurarak çocuğunuzu dinleyin.

 

– Dikkatiniz farklı bir yerde olmadan tamamen çocuğun ne söylediğine odaklanın.

– Çocuğun güçlü yönlerini takdir edin.

 

– Yemeğe ailece birlikte oturun. Aile bağlarının güçlenmesi için oldukça önemli.

 Başkalarının hislerine önem vermeyi öğretin. Çocuğunuzun duygusuz olmasını önleyin, ona diğer hislere önem vermesini sağlayın.

 

– Çocuğun duygularını ifade etmelerine imkân sağlayın.

– Çocuğunuza sevginizi gösterin. Sarılın, öpün güzel sözler kullanın.

– Başka çocuklarla arkadaşlık kurmalarına olanak sağlayın.

– Ekrana bakma süresini azaltın. Çocuğunuzla gerekirse oyun oynayın ama ekrandan uzaklaştırın.

 

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa