Teknoloji

Hangi akıllı telefonlar Android 8.0 Oreo’ya Geçiş Yapabilecek ?

Android akıllı telefonların çoğunluğu Nougat güncellemesine yavaşça alıyor olsa da, şirketler bir sonraki büyük yazılım güncellemesi yani Android 8.0 Oreo için hazırlanmaya başladı.

Android’in yeni göz bebeği 8.0 Oreo hangi cihazlara gelecek ?

Samsung, Sony, LG, OnePlus, HTC, Huawei gibi şirketler popüler ve amiral gemisi cihazları için güncelleme yayınlayacaktır. 2017 ve 2018’de çıkan birçok telefon büyük ihtimalle Android 8.0 güncellemesine dahil olacaktır.

Şirketlerin açıklamaları ve bir takım söylentilere göre Android 8.0 Oreo güncellemesi alacak telefonlara birlikte inceleyelim.

Google

Google, Oreo imajlarını yayınlandı. Android 8.0 güncellemesiyle uyumlu olan Google telefonlar şu şekilde:

Google Pixel XL
Google Pixel
Google Pixel C
Google Nexus 6P
Google Nexus 5X
Google Nexus Player

Nokia

HMD Global geçtiğimiz ay MWC 2017 etkinliğinde piyasada olan üç telefonu için Oreo’nun çıkacağını duyurmuştu. Bu telefonların stok Android’e yakın sürümle çalışmasından dolayı 8.0 güncellemesini almaları uzun sürmeyecektir diye tahmin ediliyor. Telefonlar şu şekilde:

Nokia 6
Nokia 5
Nokia 3

Samsung

Samsung, Android Oreo güncellemesi için resmi açıklama yapmadı. Ancak şirketin geçmişine bakarsak Oreo’yu popüler Samsung telefonlarda görebiliriz. Yapılan yorumlara göre Note 8, Galaxy S8 ve S8+, Android 8.0’a aralık ayında güncellenebilir. Güncelleme alması beklenen Samsung telefonlar şu şekilde:

Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8+
Samsung Galaxy Note 8
Samsung Galaxy Note FE
Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Galaxy S7 Active
Samsung Galaxy A7 (2017)
Samsung Galaxy A5 (2017
Samsung Galaxy A3 (2017)
Samsung Galaxy J7 (2017)
Samsung Galaxy J5 (2017)
Samsung Galaxy Note FE
Samsung Galaxy Tab S3
Samsung Galaxy C9 Pro
Samsung Galaxy C7 Pro
Samsung Galaxy J7 Prime

Bu cihazlara ek olarak Samsung’un bu telefonlara da güncelleme çıkarması bekleniyor. İşte diğer liste:

Samsung Galaxy A9 Pro
Samsung Galaxy A8 (2016)
Samsung Galaxy J7 (2016)
Samsung Galaxy J5 (2016)
Samsung Galaxy J3 (2016)
Samsung Galaxy Tab S2 VE (2016)
Samsung Galaxy A (2016)

LG

LG de Samsung gibi Oreo güncellemesi için herhangi bir açıklama yapmadı. Dolayısıyla bu noktada en son güncellemenin ne zaman ve hangi cihaza geleceğini söylemek zor. Yine de aşağıdaki telefonların bu yıl sonunda veya 2018 başında Oreo’ya kavuşması bekleniyor. Söz konusu telefonlar da şöyle:

LG V30 (Kutudan Oreo ile çıkabilir)
LG G6
LG V20 (Büyük olasılıkla güncellenecek)

Sony

Japon devi Sony, Android Oreo için planlarını söylemedi. Fakat geçtiğimiz yıl Sony, Nougat’ı beta güncelleme programına dahil eden ilk isimler arasındaydı. Oreo için de aynısını yapabilir. Tahminlere göre bu sene sonundan önce Oreo’ya kavuşması beklenen Sony telefonlar:

Sony Xperia XZS
Sony Xperia XZ Premium
Sony Xperia XA1
Sony Xperia XA1 Ultra
Sony Xperia L1
Sony Xperia XA
Sony Xperia XA Ultra
Sony Xperia XZ
Sony Xperia X Performance
Sony Xperia X

Huawei

Huawei de aynı LG, Sony ve Samsung gibi güncelleme konusunda şimdilik sessiz kaldı. Çinli üretici Android Nougat’ta iyi bir güncelleştirme politikası izlemişti, aynı stratejinin Oreo için de sürmesi bekleniyor. Ancak Huawei, güncellemeleri biraz geç çıkardığı için Oreo’nun gelmesi yılbaşından sonraya kalabilir. Aşağıdaki listedeki telefonların Android 8.0 Oreo’ya güncellenmesi bekleniyor.

Huawei Mate 10
Huawei Mate 9
Huawei P10 ve P10 Plus
Huawei Mate 8
Huawei P9 ve P9 Plus
Huawei Honor 9
Huawei Honor 8
Huawei Honor 6X

HTC

HTC söz konusu olduğunda kısa süre önce duyurulan U11’in yeni Android güncellemesini alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte HTC, Oreo’nun hangi cihazlarına geleceğini söylemedi. Fakat kısa süre sonra güncelleme takvimi yayınlanacaktır. Yine de tahminde bulursak şu cihazların Oreo’yu alacağı kesin.

HTC U11
HTC U Play
HTC U Ultra

Asus

Asus, ZenFone 4 ve ZenFone 3 serisinin Android Oreo güncellemesini alacağını resmen açıkladı. Tayvanlı üretici Android Oreo’nun 2018’in ikinci yarısında desteklenen tüm cihazlar için çıkacağını belirtti. Asus büyük güncellemeler konusunda biraz yavaş kalıyor. Oreo’ya güncellenecek Asus telefonlar şu şekilde:

Asus ZenFone 4 Pro
Asus ZenFone 4 ZE554KL
Asus ZenFone 4 Selfie
Asus ZenFone 4 Selfie Pro
Asus ZenFone 4 Max
Asus ZenFone 4 Max Pro
Asus ZenFone 4 Max Plus
Asus ZenFone 3S Max
Asus ZenFone AR
Asus ZenFone 3 Zoom
Asus ZenFone 3 Max
Asus ZenFone 3 Deluxe
Asus ZenFone 3
Asus ZenFone 3 Laser
Asus ZenFone 3 Ultra

Motorola

Motorola telefonlar stok Android’e yakın bir sürümle çalışıyor ve şirket Android güncellemelerini hızlı şekilde çıkarmak için hevesli oldu. Bu yüzden birçok Motorola telefonun Android 8.0 Oreo’ya güncelleneceği tahmin ediliyor.

Moto Z2
Moto Z2 Force
Moto Z2 Play (2017)
Moto G5S ve Moto G5S Plus
Moto Z
Moto Z Force
Moto Z Play
Moto G5 Plus
Moto G5
Moto G4 Plus
Moto G4
Moto G4 Play (Muhtemelen)
Moto M

Xiaomi

Xiaomi’nin Nougat’ı telefonlarına getirmesi bile oldukça geç oldu. Xiaomi’nin geçmişine bakarsak Oreo’nun telefonlarına yakın zamanda gelmesi beklenmiyor. Şirket henüz Android 8.0 planlarını açıklamadı, fakat aşağıdaki modellerin Android Oreo’ya terfi etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Android Oreo alması yüksek Xiaomi telefonlar:

Xiaomi Mi 6
Xiaomi Mi Mix
Xiaomi Redmi Note 5A
Xiaomi Redmi 5X
Xiaomi Mi 5

Eğer Android 8.0 istiyorsanız yukarıda ki telefonlardan birine sahip olmalısınız yada eğer sahibiyseniz Android’i heyecanla bekleyeceksiniz.

 

taglar

Arşivler

Alexa