İslam

Hicri Yeni Yılımız Mübarek Olsun..

Bugün 21 Eylül 2017 Perşembe. Kameri olarak 1 Muharrem 1439. Yani Hicri Yılbaşı. Biz Müslümanların yeni yılı bugün itibariyle başlamıştır.

Hicri yeni yılımız mübarek olsun. Hayırlara vesile olsun inşallah. Dileriz ki  gelecek günlerimiz geçen günlerimizi aratmaz. Askerimize polisimize zeval gelmez, Müslüman kanı dökülmez. Allah-u Teala ‘dan temennimiz bu senenin geçtiğimiz senelere göre daha iyi ve daha hayırlı olmasıdır. Allah’ım İslam’a ve Müslümanlar’dan yardımını esirgeme..

Biz Müslümanlara olarak her ne kadar yılbaşını 1 Ocak günü olarak bizlere aşılamaya çalışsalar’da, Elhamdülillah bizler o yılbaşından her daim uzak durmaya çalışıyoruz.

 Hicri takvimin aylarını bir daha okuyalım. Dikkat ederseniz bu ay isimlerinin 4’ü tekrarlanan isimlerle anılıyor. 7’si insan ismi. Tekrarlananlar’ ın dışında sadece Zilkade ve Zilhicce insan adı olarak kullanılmıyor.

1 Muharrem Haram (mübarek) kılınmış
2 Safer Boş manasında

 

3 Rebiülevvel İlk bahar

 

4 Rebiülahir Son bahar.

 

5 Cemaziyelevvel İlk çorak toprak.

 

6 Cemaziyelahir Son çorak toprak.

 

7 Recep Saygı, onur.

 

8 Şaban Dağılmış, yayılmış.

 

9 Ramazan Yanma, sıcak olma.

 

10 Şevval Yükselmiş.

 

11 Zilkade Barışa sahiplik eden.

 

12 Zilhicce Hacca sahiplik eden.

 

MUHARREM AYININ İLK GÜNÜ ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ

Hazreti İbn-i Abbas (Radıyallâhu Anhüma)’dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“Her kim Zilhicce ayının son gününde ve Muharrem ayının ilk gününde oruç tutarsa o kimse, geçmiş seneyi oruçla tamamlamış ve gelecek seneye oruçla başlamış olur. Allâh-u Te’âlâ tutmuş olduğu bu orucu, elli senelik günahına keffaret kılar (tutmuş olduğu bu oruç sebebi ile elli senelik günahı bağışlanır.)” (Abdülkadir-i Geylani, El-Gunye: 2/316; Abdurrahman b. Yusuf, İmadül İslâm:386)

MUHARREM AYININ BİRİNCİ GÜNÜNDE NE YAPILIR?

Muharrem ayının birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerîf okuyanları Cenâb-ı Hak lütfuyla, keremiyle bu âlemden kul borcu ile huzûruna getirmeyecek, dünyada ödemeye muvaffak kılacaktır.

Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak fazîletli ibâdetlerdendir. Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10. günlerde oruç tutmalıdırlar.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) 9. günü seferde bulunduğundan yalnız 10. günü oruç tutmuşlar ve “Sağ olursak gelecek sene 9. günü de tutarız.” buyurmuşlardır.

Bu ayın perşembe, cuma, cumartesi günlerinde peş peşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevâbı verilir.

Cenab-ı Hak Cümlemizin için güzel bir sene olmasını nasip eylesin. Dualarınızı ve ibadetlerimizi kabul eylesin..

Yeni Yılımız Mübarek Olsun.. 

1 Muharrem 1439. 

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa