Genel

Hırçın Çocuk Nasıl Önlenmeli?

Hırçın çocuklar anne ve babalarını tedirgin ederler.Çocuklar öfkelendiğinde anne ve baba ne yapacağını bilemezler ve hemen her istediğini yerine getirirler.Bu durum çocuğun şımarmasını ve artık her şeyi sinirle yaptırmasını sağlar.Şımarık çocuk istemeyenler için önerilenler…

Çocuğunuz 1 yaşından itibaren kişilik özelliklerini ortaya koyar.Her çocuk farklı kişilik özellikleri taşır.Çocuğunuzun kendine özgü özelliklerinin olmasına izin verin.Bazı çocuklar sessiz sakin özelliğe sahiptir, bazı çocuklar ise konuşkandır.Gözü kara, yaramaz, hırçın gibi pek çok özellikli çocuklar vardır. Önemli olan çocuğunuzun hangi özelliğe sahip olduğunu iyi bilmektir.Yoksa ilerde onu anlamadığınızı, güvenmediğinizi düşünebilirler.Hırçın çocukların, her şeye bağıran çocukların neye öfkelendiğini bilmek önemlidir.Çocukları en çok hırçın hala getiren şeyler, konuşmasına izin vermemeniz, onu dinlememeniz, onu yönetmeniz, çocuğunuzu  engellemeniz, oyuncaklarını elinden almanız, kıyafetlerinin giydirilme ya da çıkartılması aşamasında rahatsız olmalarıdır.

Çocuğunuzun bu davranışlarını önlemek için yapmanız gerekenler;

Öncelikle çocuğunuzun hırçın tepkilerini hoş görüyle karşılamalasınız. Eşinizle davranışlarınız aynı olmalı ve sağlıklı bir aile tutumu olmalıdır.

Çocuğunuzun zaman zaman hırçınlaşmalarının artırmasına izin vermeyin. Çocuğunuza karşı kararlı bir tutum sergileyin ve hırçınlaşan çocukla hiç bir zaman inatlaşmayın.Aksi takdirde daha fazla hırçınlaşırlar.

Çocuğunuz hırçınlaşmaya başladığında onun dikkatini dağıtmaya çalışmalısınız.Başka şeylere dikkat çektiğinizde öfkesini unutmuş olur ve dikkatini o yönde toplar.

Çocuğunuza davranırken, onun size nasıl davranmasını istiyorsanız öyle davranın.Çocuğunuzla empati kurun.

Ara ara hırçınlaşan çocuğunuza bu durumdan rahatsız olduğunuzu , böyle davranmaması gerektiğini, böyle davranırsa istediğinin gerçekleşmeyeceğini güzel bir dille anlatın.

Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun her zaman onunla ilgilenin ve onu ciddiye aldığınızı belirtin.O konuşurken göz kontağı kurun.

2-3 yaşından büyük olan çocukların ise öfkelenme nedenleri farklı olabiliyor. öfkelenme nedenleri ise genel olarak şunlardır ;

Çocuğunuzun kendine güvenememesi, öz güven düşüklüğü,

Aile içinde çocuğunuzla ve eşinizle iyi bir iletişim kuramamış olmanız,

Yaşıtlarından ilerde ya da geri bir zekaya sahip olmak,

Çocukla aile arasında güvene dayalı bir ilişki olmaması,

Okul sorunları, sınavlar,

Genelde çocuğun dinlenmediği, çocuğa önem verilmeyen bir ortamda bulunması,

İyi beslenememiş olması ve  acıkmış olması,

Çocuğunuzun sağlık sorunlarının olması,    gibi özellikler çocuğunuzun hırçınlaşmasında önemli bir rol alır.Çocuğunuzun hırçınlaşmasını önlemek için ne yaparsanız iyilikle ve konuşarak yapın. Ona sevildiğini hissettirin ve güven verin.Çocuğunuz ona güvendiğinizi ve ona karşı saygılı olduğunuzu bilmeli.Kendini yalnız hissetmemelidir.

 

 

 

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa