İslam

Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıl Dönümü

Nedir Vuslat Yıl Dönümü ?

“Hamdım, piştim, yandım.” Hayatını bu sözlerle özetleyen Mevlana’nın 744. vuslat yıl dönümü vesilesiyle yurdun birçok bölgesinde törenler düzenleniyor.

Mevlana’nın ölüm yıl dönümüne denk gelen 17 Aralık haftasında yapılan ve ” Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri” olarak isimlendirilen törenler, halk arasında Şeb-i Arus Törenleri olarak da anılmaktadır.

Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana, ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaradana Kavuşma” olarak görmüştür. Mevlana, ölümü “Allah’a dönüş” olarak yorumlar ve şöyle söyler, “Ben ölürsem, sakın bana “Öldü!” demeyin. Aslında ben ölü idim, dirildim; dost aldı, götürdü beni.”

Her yıl 17 Aralık tarihlerinde ikindi vaktinden sonra Mevlana’yı anmak için Kur’an-ı Kerim okunarak ve toplu olarak sema töreni gerçekleştirilir.

Mevlana, 1207 yılında bugünkü Afganistan, o dönemde İran sınırları içerisindeki Horasan eyaletinin Belh şehrinde dünyaya gelmiştir. 1218 yılında Konya’ya göç eder.

Babası Bahaeddin Veled öldükten sonra akademide ders vermeye başlar. Sevgi ve saygı göstergesi olarak “Mevlana” (Efendi) lakabı verilir. Böylece ismi unvan ve sıfatlarıyla birlikte, “Mevlana Muhammed Mustafa Celaleddin-i Rum-i” olur.

Semazenler ;

Sema gösterisi, sembolik olarak kainatın oluşumunu, insanın dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan-ı Kamil’e” doğru yönlendirmesini ifade eder.

Semazenlerin sağ eli göğe, sol eli yere bakar. Bunun anlamı “Hak’tan alır, halka verir. hiçbir şeyi kendimize mal etmeyiz” demektir.

Yazımızı şu bir kaç Mevlana sözü ile bitirelim.. ; 

‘Gülü gülene ver,Kalbini sevene ver.

Sevmek Güzel şeydir, Kıymet bilene ver’.. 

(Sevginizi sizin sevginize kıymet ve değer verecek birine verin, verin ki kıymet bilsin hor görmesin.)

 

Zor Diyorsun,

Zor olacak ki imtihan olsun.. 

 

Mum olmak kolay değildir,

Işık saçmak için önce yanmak gerek.. 

(Her yolda bir imtihan vardır, mum olmakta öyledir adeta önce yanmak gerekir, yani önce acı çekmek gerekir..)

 

Hz Mevlana’yı 744. Yıl Dönümünde saygı ve minnetle anıyoruz..

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa