Genel

İstiklal Marşı’nın kabülü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü !

İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu günlerinde yazıldı. Mehmet Akif Ersoy’un dizeleri, 12 Mart 1921 günü alkışlar arasında, milli marş olarak mecliste kabul edildi.

Peki İstiklal Marşı bizler için niçin bu kadar önemlidir ? Niçin çok saygı duyarız ?

Belki de bunun içindir ; Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırtmasın ! Bu dizeler belkide her şeyi özetliyordu. Akif marşın her ne kadar milli ve dini değeri olsa da bu millet böyle kötü günleri bir daha görmesin diye duada bulunuyordu.

Mehmet Akif Ersoy çok büyük adamdı, fikri, cevapları bilgisiyle her zaman farkını ortaya koyan bir şairdir. Yazmış olduğu İstiklal Marşımızda ne kadar hikmet vardır ki; 571 hece 1453 harf olarak muhteşem bir dizayndan oluşmaktadır. 

Öyle bir şairdir Akif ! Dinine ehl-i sünnet’e her daim sadık kalan, milletine ve devletine bağlı olan bir adamdır. Sonralardan Türkiye Cumhuriyeti kurulunca bazı çekemeyenler diyelim onu sürgün ettiler, başına olaylar geldi ama biz onu her daim milletine ve devletine sadık kaldığına şahidiz !

İstiklal Marşı’nın Hikayesi ; 

Sene 1920…

Kurtuluş Savaşı bütün hızıyla devam ediyordu. O çetin günlerde Milli Mücadele’nin ruhunu ifade edecek ulusal bir marşa ihtiyaç duyuldu. Uygun marşı bulmak için Maarif Vekaleti, bir güfte yarışması düzenledi. 18 Eylül 1920’de bütün vilayetlere yarışmayla ilgili telgraf çekildi, bilinen bütün şairlere de mektuplar yollandı. Yarışmanın tek bir şartı vardı: Marş, Anadolu mücadelesinin ruhunu vurgulamalıydı. Büyük ilgi gören yarışmaya, Anadolu’nun dört bir yanından şiirler geldi. Hatta Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir bile yarışmaya katıldı. Böylece tam 724 şiir toplandı. Fakat bunların hiçbiri istenilen düzeyde bir şiir değildi.

Alkışlar arasında kabul edildi

Meclis, 1 Mart 1921’de Mustafa Kemal başkanlığında toplandı. Oturumda Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşı dahil finale kalan yedi şiir okunacaktı. Hamdullah Suphi, ilk önce Mehmet Akif’in şiirini okudu. Şiir, milletvekillerini öylesine etkilemişti ki her kıtadan sonra alkış kopuyordu… Milletvekilleri, şiirin tekrar tekrar okunmasını istiyordu. İstiklal Marşı o gün tam dört kez Meclis’te okundu. Bu coşku karşısında ön elemeyi geçen diğer şiirlerin okunmasına gerek duyulmadı. İstiklal Marşı’nın resmen kabulü ise, 12 Mart günü yapılan oturumla gerçekleşti. Mehmet Akif, artık “Milli Şair”olmuştu !

Böyle oldu bizim marşımız, yarışma düzenlendi kimisi ödül için kimisi milli şair olmak için olmak için kaleme dökmüştü içindekileri, lakin hiç biri istenilen değildi.

M. Akif bir arkadaşı vasıtasıyla yarışmaya katıldı ve güzelim besteleri kaleme aldı. Ne zorluklar yazdı kim bilir, bazen aklına gelen kaybolmasın diye duvarlara bile yazdığı doğrudur.

Akif şiiri yazdı, milli şairimiz oldu !

Lakin olaylar bitmedi, Mehmet Akif, kazandığı ödülü almadı ve mehmetçiğe, ordumuza bağışladı. Sırtında giyecek paltosu dahi yokken bu erdemli davranışı gösteren bir milli şairimiz var Elhamdülillah.

Allah ondan razı olsun.

 

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa