Sağlık

Kurban Bayramı İçin Sağlıklı Tavsiyeler

Malum yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle uzmanların Kurban öncesi uyarıları başladı. Kurban Bayramı için sağlıklı öneriler ;

Kurban Bayramı’nda sağlığınızdan olmamanız için et tüketirken dikkat etmeniz gereken noktalar.

Su börekleri, kızartmalar, hamur işi ve  tatlılar… Birbirinden lezzetli ikramlar bayramlar da sofraların olmazsa olmazıdır. Ama esas olmazsa olmaz olan şey ise , Kurban’ın  kırmızı eti. Öğle yemeğinde, hatta kahvaltıda bile kırmızı et tüketilebiliyor. Ancak dikkat! 

Kırmızı et her ne kadar kaliteli protein kaynağı olsa da, aşırı ve bilinçsizce tüketildiğinde hazımsızlıktan kalp krizine kadar önemli sağlık problemlerine neden olabiliyorAcıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal Kurban Bayramı’nda sağlığınızdan olmamanız için et tüketirken dikkat etmeniz gereken noktaları anlattı, önemli uyarılar’da bulundu.

Güne limonlu suyla başlayın ;

Kalkar kalkmaz ilk 1 saat içinde kahvaltı etmeli, eğer mide probleminiz yoksa sindiriminizi kolaylaştırmak için güne 1 bardak ılık limonlu suyla başlamalısınız. Kurban Bayramı’nda gün boyunca özellikle kırmızı et ve hayvansal ürünler fazla tüketiliyor. Bu yüzden hem mide hem bağırsak sağlığını korumak için kahvaltıda hayvansal kaynaklı besinler yerine meyve, sebze, ceviz, badem gibi bitkisel kaynaklar ve tam buğday, çavdar ekmeği veya yulaf gibi kaliteli karbonhidratlar bulundurmaya özen gösterin.

Eti bir gün bekletin ;

Bu uyarı son derece önemli ; Eti bekletmek !

Kesilen eti buzdolabında +4 derecede, büyük parçalar halinde, bir gün beklettikten sonra tüketin. Etin dinlendirilmeden tüketilmesi hem sert ve lezzetsiz bir et olmasına hem de sindirim sisteminizi zorlamanıza neden olacaktır. Eğer eti uzun süre bekletecekseniz mutlaka derin dondurucuda bir defada tüketilebileceğiniz şekilde ayırarak saklayın.

Etin yanında mutlaka sebze yiyin

Kurban Bayram’ında bunu yapmak biraz zor olsa da sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir bayram geçirmek istiyorsanız etin yanında muhakkak sebze tüketin.

Posa içeriği olmadığı için et kabızlığa yol açabiliyor. Bu nedenle etin yanında posa içeriği yüksek olan sebze, meyve, kepekli ekmek gibi gıdaları tüketmeniz çok önemli. Sebze ve meyvelerdeki C vitamini etin içerisindeki demirin vücutta kullanılabilirliğini arttırıyor. Bu yüzden etin yanında bolca limonlu yeşil salata yemeyi ihmal etmeyin.

Ve SU..

Günlük hayatta da sıkça tüketmemiz gereken suyu, bayramda da normalden fazla tüketmemiz gerekiyor. Su sağlımızı dengeye sokan en önemli sıvıdır.

Özellikle Hazımsızlık veya kabızlık sorunu yaşamamak için kilo başına 30 ml su içmeyi ihmal etmeyin. Örneğin 70 kilo olan bir kişinin 2100 ml, yani yaklaşık 2 litre su içmesi gerekiyor.

İyi ve sağlıklı bir bayram geçirmeniz dileğiyle..

Mutlu Bayramlar…

taglar

Arşivler

Alexa