İslam

İslam’da Nefse Yer Yoktur..

Bizim Dinimizde nefis için, kendi menfaatimiz için bir şeyler yapmaya yer yoktur. Nefis için adam öldürmek, kendi münasebetinden dolayı karşıya zarar vermek, dinimiz İslam’da uygun görülmemiştir..

Peygamber efendimiz kendilerine olmadık işkenceler yapan, başında deve işkembesi patlatan, okla yaralayıp mübarek dişini kıran Mekkeli müşriklere Mekke’yi fethettikten sonra dokunmamış.
Yani en güçlü olduğu dönemde bile intikam duygusuyla hareket etmemiştir.

Hz. Ali bir savaşta düşmanı yere yatırmış tam boynunu vuracakken düşman yüzüne tükürünce “eğer az önce boynunu vursaydım Allah için vuracaktım ama şimdi nefsim için vuracağım” diyerek gitmesine izin vermiş.
Savaşın en şiddetli anında bile işe nefsini karıştırmamıştır.

Selahaddin Eyyubi Kudüs’ü fethettiğinde haçlılar şehri işgal ettiğinde bütün Kudüs’ü kan gölüne çevirmesine rağmen, hatta batılı kaynakların aktardığına göre atlarının üzengisine gelecek kadar çok Müslüman kanı akıtmalarına rağmen bütün gayrimüslim ahalinin şehirden çıkmasına izin vermiş.
Yani muzaffer bir komutanken bile intikam almamıştır.

Boşnak askerlerden birisi bir gün Aliya İzzetbegoviç’e gelip “Sırplar bizim kadınlarımızı ve çocuklarımızı öldürdü. Biz de aynı şekilde karşılık vermeliyiz” dediğinde “Sırplar bizim düşmanımız, öğretmenimiz değil” diye cevap vermiş.
Yani onca zulme rağmen izzetinden ödün vermemiştir.

Bir baskında esir aldıkları İtalyan teğmeni öldürmeye hazırlanan askerlerine Ömer Muhtar müdahale etmiş. Askerler “Ama onlar bizi öldürüyorlar” dediğinde ise Aliya ile aynı cevabı vermiş. “İtalyanlar bizim öğretmenimiz değildir.” demiştir.

Bize düşmanla mücadele ahlakını öğreten başta Peygamber efendimiz olmak üzere hepsinden Allah razı olsun.

Sadece dünyevi zafer hedefiyle değil, ebedi zafer hedefiyle hareket eden, düşman küfrettiği için küfretmeyen, düşman haddini aşıp zulmettiği için zulmetmeyen, güçlü ve kalabalık olmanın verdiği rehavetle şımarmayıp izzetlerinden ödün vermeyen ve en önemlisi bize zaferin ne pahasına olursa olsun elde edilmesi gereken bir şey olmadığını öğreten bu güzel insanların miras bıraktığı davanın bir neferi olmak bile bir şeref.

Ne mutlu o şerefe talip olanlara..

taglar

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa