Genel

Oy Kullanmak Vazifedir, Zira Vebale Girersiniz !

Ne yazık ki, muhafazakar seçmende, oy kullanma oranı diğer tarafa nazaran daha düşüktür. Ayrıca muhafazakar seçmenin oy oranını düşürmek için, oy kullanmanın haram olduğuna dair fitneler sosyal meyda üzerinden yayılmaya başladı.

Oysa ki, şunu iyi anlamak lazım. Oy vermemek, seçime giren tüm partilere aynı oranda destek vermek anlamına gelir.

Yani; “Ülkeyi hangi parti yönetirse yönetsin, benim için önemi yok” veya “devletin yönetiminde hangi partinin ne kadar ağırlığı olursa olsun, benim için farketmez” demektir.

Yani oy kullanmayan bir vatandaş, hiç istemediği bir parti ile diğerlerine aynı değeri vermiş olur ki, akıl ve fikir sahibi bir insan için, elbette bu durum kabul edilemez.

Zira bir ülkenin kaderi, o ülkede yaşayan herkesin ortak kaderidir. Oy kullanmak ise o ülkenin kaderi için elinden geleni yapmak demektir. Yani oy kullanmak inancımızdaki, tedbir ve tevekkül anlaşının bir gereğidir.

Bu nedenle özellikle bir müslümanın oy kullanmama gibi bir lakayıtlığa hakkı yoktur. Hatta bu nedenle inancımıza göre, Ehven-i Şer diye bir düstur vardır. Yani hepsi kötü olsa bile, en az kötüye rey vermek gerekir ve bu İslami bir vazifedir.

OY KULLANMAYAN VEBALE GİRER!

Oy vermenin haram olduğuna dair fitne gün gectikçe artıyor. Bu fitnenin asıl amacı ise; muhafazakar tarafı etkileyerek, özellikle #Erdoğan’a ve #Ak Parti‘ye verilecek olan oyları düşürmektir.

Oysa ki, oy vermek bir partinin her icraatine onay vermek anlamına gelmez. Sadece seçimlerde partiler arasında bir tercih yapmak anlamına gelir.

Mesela Ak Partiye oy veren bir kişi, Ak Parti’nin hatalı icraatlerini bilerek, kalben veya fillen taraftar olursa, elbette o hatalara ortak olur ve vebale girer. Ama Ak Parti’nin iyi yönüne destek verir, kötü yönünü gördüğünde ikaz ederse veya en azından kalben taraftar olmazsa, hiç bir vebale girmez.

Bu nedenle bir müslüman, seçimlerde Allah’ın rızasını gözeterek, kendi çıkarları için değil, #İslam ve #Millet lehine oyunu kullanmalıdır. Aslında oy kullanmak bir nevi cihaddır. Zira cihad, müslümanın, sahip olduğu her imkanını Allah’ın rızası doğrultusunda kullanması demektir.

Sonra başa kim gelirse gelsin, iyi yönüne destek, kötü yönüne ise en azından kalben taraftar olmamak gerekir ki, vebal almaktan kurtulalım. Aksi halde oy vermeyerek, kötü olanın hüküm sahibi olmasına fırsat verirsek, asıl o zaman büyük bir vebale girmiş olur.

 

Facebook/GizliDosya

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa