Ramazan ayı boyunca normal beslenme alışkanlıkları değiştiği için oruç tutanların yeterli ve dengeli beslenmeleri, yeterli miktarda sıvı almaları daha da önem kazanıyor. Bu ayda yapacağımız beslenme hataları hem ramazanı daha zor geçirmemize hem de kilo almamıza neden oluyor. İftarla sahur arasındaki zaman dilimini çok iyi değerlendirerek, bu öğünlerde doğru besinleri seçerek hem formumuzu koruyup hem de daha rahat bir ramazan geçirebileceğimizi sağlayabilirsiniz ayrıca bu dönemde besin desteklerinden de yararlanabilirsiniz.

Ceviz Yağı: Özellikle Omega 3 yağ asitleri; beyin hücrelerinin verimli çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan besin maddelerinden bir tanesidir. Ayrıca hem iyi bir enerji kaynağı hem de afrodizyak olarak da kullanılabilir.

Fındık Yağı: Fındık yağı esansiyel yağ asitlerini içermektedir. Ayrıca fındık yağının yapısında E vitamini de bulunmaktadır. İyi bir antioksidandır. Fındık yağı hem iyi bir enerji kaynağı hem de afrodizyak olarak kullanılabilir.

SİNDİRİM İÇİN İSE :

Çörek Otu Yağı: Özellikle gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklarda mide koruyucu ve sindirimi rahatlatıcı özellikleri bulunmaktadır.

Keten Tohumu Yağı: Kronik konstipasyonu (kabızlık) olan hastalarda ve hafif gastrointestinal (sindirim sistemi ile ilgili) rahatsızlıklarda tedaviye yardımcı olarak kullanılabiliyor.

Ramazan ayında ayrıca soğuk ve sıvı gıdalar tüketmeliyiz. Örneğin sahurda karpuz, doğal meyve suyu, su, meyve tüketimini sıkça ve fazlaca yapmalıyız. Bunun yanında yakan yiyeceklerden de uzak durmalıyız. Örneğin sürülen çikolata, sucuk,pastırma her ne kadar tokluk kısmında faydalı olsa da yazın sıcak günlerinde oldukça su aramanıza sebep olur.

Sütü sahurda bolca tüketin. Süt hem tokluk hissi verir hemde sıvı gıda olduğu için sizi fazlaca su tüketiminden muhafaza eder.

Ramazan ayınız şimdiden mübarek olsun, sağlıcakla kalın. 🙂