Diziler Türk Dizileri

Türk Tarihine İsmini Yazdırmış 15 Dizi !

Türk dizi tarihine ismini yazdırmış 15 güzel dizi sıralaması ile karşınızdayız.

15.

15.nci sırada efsane dizi var. Uzun süre ekranlarda kalmasıyla hafızalarda yer edinen Kurtlar Vadisi Pusu listemizin on beşinci sırasında.

14.

On dördüncü sırada 2 senelik bir dizi var. Dizi , Payitaht Abdülhamid, Padişah Abdülhamid döneminde yaşananları konu alacak. 1896’da, Sultan Abdülhamid’in padişahlığının 20. yılından itibaren döneme damgasını vuran önemli olayları ekrana taşıyacak olan dizi, Filinta serisinin devamı niteliğinde.

13.

Kardeş Payı ; 

Metin, Ali, Feyyza. Yok yanlış yazmadık. Koyu Beşiktaşlı emekli mühendis Tahsin Bey efsane üçlüyü yaşatmak için ilk iki çocuğuna Metin ve Ali ismini verir. 3. çocukları kız olunca onun adı da Feyyza oluverir.
Babalarının zoruyla, kollarında bir altın bilezikleri olsun diye, yazları su tesisatçısında çıraklık yapan Metin ile Ali, okuyamayınca gerçekten tesisatçı olup çıkarlar. Ancak onların hamurunda başka bir şeyler vardır.
Feyyza’nın eline bakan, eve para getirmeyen ikili dünyaya barış ve mutluluk getireceklerine inanmaktadırlar. Kimsenin ciddiye almadıkları icatlarının gerçekten çalışıyor olması, hayatlarındaki tüm dengeyi değiştirir..

12.

Poyraz Karayel..

Hayatta değer verdiği her şeyi, işini, eşini kaybeden bir adam, son umudu oğlunu kurtarmak isterken girdiği maceradan sağ çıkabilecek mi?

11.

Listenin on birinci sırasında Karadayı var.

Hayatı pahasına verilen kıyasıya mücadele.. Bir Aile’nin dağılışı, birbirine bağlılığını konu eden bir dizi.

10.

Listenin onuncu sırasında Fi Dizisi var.

Azra Kohen’in çok satan “Fi-Çi-Pi” üçlemesinden yola çıkılarak uyarlanan Fi, online izleme platformu puhutv’nin ilk orijinal yapımı olma özelliğini taşıyor.

9.

Kuzey Güney

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel’in paylaştığı Kuzey Güney, yeni sezonun en iddialı yapımlarından biri. Birbirine zıt iki karakteri oynayacak olan Tatlıtuğ ve Gülsoy, Kuzey Güney için bir araya geldi.

Kuzey ve Güney çocukluklarından beri, birbirlerinde çok zıt karakterlere sahip iki kardeş. Kuzey’in serseri ve umursamaz tavırları, sorumluluk sahibi Güney’i hep sinir etmiştir. Aynı kızı seven Kuzey ve Güney’in birbirlerinden habersiz büyüttükleri sevgileri, Kuzey’in aşkını itiraf edeceği an öğrendiği acı gerçekle tokat gibi yüzüne çarpar.
O günün uğursuzluğu bununla bitmeyecektir. Gecenin sonunda yaşanan acı olay, herkesin hayatını sonsuza kadar değiştirir.

8.

Vatanım Sensin 

1919 İzmir’inde geçen hikayesiyle Vatanım Sensin, savaşın acımasız ortamında görevleri ve vicdanları arasında sıkışanların, aşklarını yine de yaşatmaya çalışanların, olan biten her şeye rağmen bir arada kalmaya çaba gösteren bir ailenin esarette özgürlüğe uzanan yollarının hikayesini anlatıyor.

7.

Listenin yedinci sırasında : Suskunlar 

Bazı çocuklar çok çabuk büyür, bir gün yeter mesela büyümeye. Onlar masum bir hata yaptılar ve bir günde büyüyerek çocukluklarına veda ettiler. O günden sonra söz verdiler birbirlerine, sustular ve şehrin dört bir yanına dağıldılar.
Yıllar sonra içlerinden biri, hepsini bir araya topladı. Başladıkları işi bitirmek için. Hepsi bambaşka hayatların içinde olan bu dört adam, yıllar sonra bir araya geldiler. Arkalarında bıraktıkları paylaşılamayan aşkları ve önlerinde duran intikamlarıyla..
Onlar yıllarca sustular, şimdi konuşma zamanı..

6.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 

Çocuk denecek yaşta girdiği yeraltı dünyasının tepesine doğru tırmanmakta olan Hızır Çakırbeyli, mafya dünyasında adil biri olarak anılmaktadır. Devletin de radarına takılan Hızır, gayrı meşru faaliyetleri yürütmesi için teklif almıştır.
Özel hayatı bir o kadar karışık olan Hızır Çakırbeyli, mimar Nazlı’ya aşık olmuştur ve Nazlı hamiledir. Ancak Hızır’ın eşi bu çocuğun doğmasını istemeyecektir. Hızır Çakırbeyliyi ise Oktar Kaynarca canlandırmaktadır.

5.

İçerde 

İki kardeşin ufak yaşta ayrılması ve ileride birbirleri ile kıyasıya verdikleri mücadele, ayrılan kardeşler kavuşabilecekler mi ? Cağatay ulusoy ve Aras Bulut İynemli ile iki kardeşi canlandırmaktadır.

4.

Ezel var. 

Ömer, babasının atölyesinde çalışarak sade bir hayat içerisinde yaşamını sürdüren bir gençtir. Askerlik dönüşü sevgilisi Eyşan ile evlenmeyi planlamaktadır. Fakat kendisini bir anda cinayetten hapiste bulunca hayatı allak bullak olur. Hapisteyken tanıştığı Ramiz Dayı, ikinci babası olur.

3.

Geldik son üç diziye sırada.. Behzat Ç var.

Behzat Ç., polis akademisinden 1985’te mezun olmuş fakat arkadaşları meslekte yükselirken aldığı cezalardan dolayı aynı mevkide kalan ve şuan cinayet masasında görevli bir polistir. Yazılı kanunları hiçe saymasıyla ünlü Behzat Ç., adaleti vicdanın sesine göre sağlamayı ilke edinir.

2.

Listenin ikinci sırasında tarih dizisi var ; Diriliş Ertuğrul ! 

Önce Haçlılar, sonra mogollar.. Kayı beyi Ertuğrul ve obasının verdiği amansız mücadele..

Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini ararken, kahramanımız Ertuğrul da, 400 çadırlık obasına yeni bir yurt arıyordu. Moğollar ve Türkmen beylerini yenerek, Kayı boyuna da bir yurt veren Ertuğrul böylece Osmanlı Devleti’nin kuruluş sırrını da kendi hikayesinde gizlemiş oldu.

1.

Listenin birinci sırasında Leyla İle Mecnun var.

Sadece komedi değil, dramı aşkı ve o muhabbeti ekrana taşıyan ve izleyicilere yansıtan harika bi dizi.. Dizi final yapmadan yayından kaldırıldı. Ondan sonra güzel bir son vermek adına ve izleyicilere güzel bir dizi bırakmak isteyen ekip, Ben De Özledim, adıyla 13 bölümlük diziyle ekrana geldi. Ve böylece dizi Finalini yapmış oldu.

Leyla ile Mecnun IMDb puanı’nı en yüksek olan dizi. 

Arşivler

Alexa