Genel

Yeni Sistem : Başkanlık

Türkiye Cumhuriyeti bugün itibariyle resmen yeni sisteme geçti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ilk mecliste kabinesine seslendi. Bugün itibariyle başkanlık ilan edildi diyebiliriz.

Peki yeni sistem ülkemize neler katacak ? Öncelikle sistem daha iyi bir hale gelmiş durumda. Genelkurmay savunma bakanlığına, MİT ise başkanlığa yani bir nevi hükümete Cumhurbaşkanlığına bağlanmış oldu. Çoğu bakanlıklar birbirine bağlandı.

Bu gayet mantıklı ve olması gereken bir olaydı nihayetinde yeni sistemle oldu.

Yeni Sistem ülkemiz için hayırlara vesile olacaktır inşaAllah.

Sadece bakanlıkların birbirine bağlanması değil, diğer yönleri ile de sistem gerçekten çok daha etkin ve çok daha başarılı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR?

Başkanlık Sistemi, devletin yasama yürütme ve yargı organlarının kesin bir ayrımı olan ve denge dayanır. Halk tarafından ayrı ayrı seçilerek göreve getirildiği ve dolayısıyla birbirlerine karşı değil halka karşı sorumlu olduğu, görev sürelerinin sabit olduğu, yasama ve yürütme organları arasında yetki ve görev ayrımının net bir şekilde yapıldığı hükümet sistemine Başkanlık Sistemi denir. Başkan, yürütme (bakanlar kurulu) ve yasama (milletvekilleri) halk tarafından seçilir. Türkiye’de yapılacak referandum ile yeni yönetim sistemi için gerekli çalışmalar başlayacak.

Cumhurbaşkanı, “Devlet Başkanı” sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil edecek, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlayacak, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.

BAKANLIKLARIN BİRLEŞMESİ

AK Parti göreve geldiğinde 37 olan Bakanlık sayısı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile 16’ya inecek. Böylece kademeler azalacak, karar alım süreçleri hızlanacak. Yeni sistemle birlikte kabinede köklü değişiklikler olacak. Birleştirilen bakanlıklar yeni bir isimle yapılandırılırken, bazı bakanlıkların ise isimleri değişecek. Bu arada ekonomi alanında 6 olan ilgili bakanlık sayısı 3’e inecek. Bu kapsamda, 16 yılda 3 kattan fazla artan milli geliri vizyon projelerle, ekonomik canlılık, istihdam, bilgi ve toplumsal fayda üreterek yeniden katlama hedefiyle oluşturulan sistemde ekonomi yönetimi sadeleşecek.

Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı çatısı altında olacak. Maliye Bakanlığının adı ise “Hazine ve Maliye Bakanlığı” olarak değiştirilecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının adı ise “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” olacak.

Peki geçmiş zamanda önemli büyük liderler sistem hakkında ne diyorlardı ? Rahmetle andığımız o insanlar bakın sistem hakkında ne demişler ?

ÖNEMLİ LİDERLER BAŞKANLIK SİSTEMİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Turgut Özal: ‘Parlamenter sistemde denetim yoktur. Oysa başkanlık sisteminde kesin olarak kuvvetler ayrılığı vardır.’
Süleyman Demirel: ‘İsterdim ki, Türkiye’de başkanlık sistemini yapalım. Devlet büyük, ülke büyük, halk çok dinamik biz bu ülkeyi idare edemiyoruz. Sistemde değişiklik yapmamız lazım.’
Alparslan Türkeş: ‘Tarih ve töremize uygun olarak Başkanlık Sistemini savunuyoruz.’
Muhsin Yazıcıoğlu: ‘Başkanlık sistemi ile sistem yeniden düzenlenmeli. İcranın meclis dışına çıkarılması lazım. Biz başkanlık sistemini savunuyoruz.’ demişlerdi.

Eğer ki şehit edilmeseydi Yiğit Adam Muhsin Yazıcıoğlu şuan belkide başkan yardımcılığına veya en üst düzeyde bir yetki alırdı. Şükür ki onun arkasından gelen insanlar BBP Partisi bu yolda ismini güzel andırdı ve başkanlığın arkasında durdu.

Allah sistemimizin her daim Adaletten Nizamdan Şaşmamasını Nasip Etsin !

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa