İslam

Yılbaşı ve Noel’e Hayır !

Yine bir seneyi devirdik, ömrümüzden bir sene daha gitti. Yaklaşan yeni yıl vasıtasıyla yine müslüman ülkemde noel telaşı ve yılbaşı için hazırlıklar başladı.

NOEL NEDİR?

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar.

YILBAŞI KUTLAMALARI

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılır.

Biz Müslümanlar’ın inancına göre yılbaşı da, noel kutlamaları da caiz değildir.  

Ne kadar acıdır ki, yüzde doksanı müslüman olan bu ülkede hemen hemen çoğu yerde hazırlıklar, süslemeler ve hazırlıklar mevcut. Peki ya Neden ?

Çan Sesleriyle Uyanan Ülkelerde Kurban Telaşı olmazken , Ezan sesleriyle Uyanan Ülkemde noel telaşı neden ?

Ne ara bu kadar bozulduk biz ? Ne ara memleketimizde haçlı bayramları kutlanır oldu ?

İnsani gerçekten hayrette bırakan bir şey varsa, o da, toplumun hemen hemen tamamının, büyük bir oranda Yahudi ve Hiristiyanlari taklit etmesi, hatta onların bayramlarına uyması ve hala Müslüman olduklarını zannetmeleridir. Onlar ilericiliğin ve uygar olmanın Yahudi ve Hiristiyanlar’a uymaktan geçtiğini zannetmektedirler. Bu, onların dinlerinden uzaklaşmalarının ve kafirlerin uşağı haline gelmelerinin de tabii bir habercisidir. Oysa o din, insanoğlunun yegane şeref kaynağıdır.
Ayeti kerimde ise Allah’u Teala şöyle buyuruyor ; Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.
Maide 51.

Hristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Müslüman Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir.

Gelin eğer bu sene piyango aldıysanız yırtın, yılbaşına özel bir planınız varsa iptal edin, bu geceye ayrı bir önem vermekten kaçının. Müslüman Yılbaşı Kutlamaz ! Rabbim bizleri tehlikelerden korusun.
1 Ocak 2018 günü Mekke’nin Fethi’nin yıldonümüdür. Ayrıca bunu da unutmamak gerek bu vesileyle geceyi ibadet ederek geçirmek en makbulüdür. 
Selametle..

Abdurrahman Bilici

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Arşivler

Alexa