Aşırı Tatlı Cilde Zarar Veriyor!

Aşırı tatlılar cildimize zarar vermekte. Yaklaşan bayram da yine ülke olarak tatlıya yükleneceğiz ama aşırı tatlı tüketimi sağlımıza zararlı.

Özellikle alerjik bünyeye sahip olan kişiler bu durumdan daha çok etkilenebiliyor. Gıda alerjileri sağlık için risk oluşturduğundan tatlı ve çikolata tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Gıda alerjisi olan kişilerde ağızda ve ciltte kaşıntı, boğaz ve yüzde şişme, deri döküntüsü, karın ağrısı, ishal şeklinde şikâyetler ortaya çıkabiliyor. Ayrıca nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, bayılma ve şok durumları da yaşanabiliyor. Gıda alerjilerinde görülen bu belirtiler, besin yenildikten kısa bir süre içerisinde başlayabiliyor. Central Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mübeccel Akman, Ramazan Bayramı’nda alerjisi olan kişilerin, tatlı ve çikolata tüketiminde nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgiler veriyor.

Çok şekerli yemek gıda alerjisi sebebi

Bayramlar toplumumuzun en önemli geleneklerinden biridir. Ve herkes bayram sürecini ailesi ve sevdikleriyle birlikte coşku ve eğlence içinde geçirmek ister. Özellikle o güne özel yiyecekler hazırlamak, misafirlere ikramlarda bulunmak her ailenin olmazsa olmazıdır. Ancak Ramazan boyunca uzun saatler aç kalmak genel vücut dengesini bozabildiğinden metabolizma da yavaşlar. Hatta bağışıklık sistemi zayıflayan vücut alerjik reaksiyonlara daha kolay yakalanabilir. Bu sebeple bayram süresince yemeğe aşırı yüklenilmemeli, tatlı tüketiminde de çok dikkatli olunmalıdır. Çok fazla şekerli besin yemek gıda alerjisine neden olabilir.

Çocuklarda daha fazla

Besinler protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan küçük yapı taşlarından oluşur. Ve birçok insan yaşamları boyunca yediği birçok yiyecekten dolayı gıda alerjisi geçirir. Gıda alerjileri protein yapısındaki besin bileşenlerinin vücut tarafından yabancı olarak algılanması sonucu gelişir. Bu durum aslında vücudun besine karşı verdiği bir immün sistem (bağışıklık sistemi) cevabıdır. Vücut yabancı kabul ettiği bu maddelere karşı antikorlar üreterek istenmeyen reaksiyonlara sebep olabilir. Gıda alerjisi genellikle çocuklarda yüzde 2-4, yetişkinlerde ise yüzde 1-2 oranında görülür.

Alerjik bünyeye sahip kişiler risk altında

Alerjik bünyeye sahip olan kişilerin gıda alerjisine yakalanma riskleri daha yüksektir. Bu sebeple bu kişilerin bayram süresince daha tedbirli davranmaları gerekir. Gıda alerjileri sağlık için risk oluşturduğundan bayramda özellikle tatlı ve çikolata tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Yerken keyif alınan bu gıdalar, ölçüsü kaçırıldığında bayram sürecini eziyete çevirebilir. Özellikle çocukların yediği tatlı, şeker ve çikolata gibi ürünler kontrol altında tutulmalıdır. Çocukların bünyesi yetişkinler kadar dirençli olmadığından ciddi sorunlar yaşanabilir.

Related posts

SON DAKİKA! Eden Hazard Real Madrid’de!

SON DAKİKA! Eden Hazard Real Madrid'de!

SON DAKİKA! Eden Hazard Real Madrid'de! Real Madrid, Eden Hazard'ı kadrosuna kattığını resmen duyurdu. Eflatun Beyazlılar, Hazard transferi için Chelsea'ye 100 milyon Euro bonservis bedeli ödeyecek. Eden Hazard, Chelsea kariyerine UEFA Avrupa Ligi şampiyonluğu ekleyerek sezonu...

Bayram tatlılarında şeker yerine bal kullanın!

Bayram tatlılarında şeker yerine bal kullanın!

Malum yaklaşan Bayram, siparişler, şekerler ve olmazsa olmaz tatlılar. Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte tatlı tüketimi konusu tekrar gündemdeki yerini alıyor. Oruç sonrası metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte bayramda tüketilen tatlılar, sağlık açısından daha da riskli hale...

Evlendikten sonra birincil aileniz, eşiniz ve çocuklarınızdır

Evlendikten sonra birincil aileniz, eşiniz ve çocuklarınızdır

Aile ve Evlilik Danışmanı Serhat Yabancı, evliliklerde doğru iletişimin nasıl olduğunu ve ne yapılması gerektiğini anlattı. - Evlenen değişir. Evlendiği halde bekarlığını sürdürmeye çalışan, evliliği hazmedememiştir. - Evlendikten sonra birincil aileniz, eşiniz ve çocuklarınızdır ...

Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

React with gif

Share this post on social media

Leave a comment